Tarcze polerskie

Tarcze i materiały polerskie służą do polerowania różnego rodzaju elementów wykonanych z materiałów, takich jak stal, szkło, tworzywa sztuczne, metale nieżelazne i ich stopy. Wybór automatów, tarcz i materiałów polerskich jest duży. Występują one w rozmaitych modelach, odmianach i rozmiarach. Na rynku są również futra polerskie, elementy takie jak gąbka polerska czy talerze polerskie. Uzupełnieniem tarcz są specjalne pasty, które ułatwiają skuteczną obróbkę różnych powierzchni.

Tarcze wykonuje się z tkanin bawełnianych (bawełny pościelowej, odzieżowej, flanelowej) lub innych materiałów, takich jak na przykład filc; mają one specjalistyczne zastosowania. Jedne stosuje się do polerowania wstępnego, inne do polerowania wykończającego lub wygładzania. Można nimi polerować powierzchnie o różnych kształtach, zarówno zupełnie płaskie, jak i skomplikowane elementy, na przykład biżuterię, metale kolorowe, powierzchnie fornirowane, wyroby z aluminium i metali kolorowych.

Oprócz tarcz polerskich do uzyskania idealnie gładkich powierzchni różnych materiałów wykorzystuje się również elastyczne narzędzia polerskie i narzędzia ścierne. Są to na przykład tarcze jubilerskie z elektrokorundu szlachetnego, służące do wypolerowania wyrobów srebrnych i złotych, a także kamieni szlachetnych; ściernice płaskie lub trzpieniowe.

Materiały polerskie mają więc bardzo wiele zastosowań. Jednym z najważniejszych jest motoryzacja, a konkretnie lakiernictwo samochodowe. Aby lakier samochodu był odpowiednio trwały i efektowny, konieczne jest jego dokładne wypolerowanie, które stanowi dopełnienie całego procesu. Taki zabieg wykonuje się w lakierniach samochodowych z zastosowaniem nowoczesnych tarcz i gąbek polerskich, wykonanych na specjalne zamówienie.