Zdrowa dieta a suplementy

Sposób odżywiania ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Od wielu lat mówi się, że pewne produkty zwiększają ryzyko wielu chorób, z kolei inne mogą poprawić funkcjonowanie naszego organizmu w wielu aspektach. Z drugiej strony rośnie popyt na różnego rodzaju specyfiki, które mają nam pomóc zachować zdrowie. Tu warto jednak zachować daleko idącą ostrożność.

Suplementy diety to ważna gałąź przemysłu spożywczego. Stanowią uzupełnienie diety i mogą przynieść organizmowi korzyści. Mogą przybierać formę kapsułek, tabletek, proszku, tabletek musujących itd. Stosuje się je w przypadku niedoborów różnych składników odżywczych w organizmie (witaminy, minerały). Niedobory mogą być efektem nieprawidłowego odżywiania, przebytej choroby, czy niewłaściwej diety odchudzającej. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach.

Oczywiście suplement może na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie należy postarać się o taki dobór pożywienia, by suplementy w ogóle nie były potrzebne. Na co dzień stosują je tylko sportowcy, którzy potrzebują zwiększonych dawek składników odżywczych w swojej diecie.

Rynek suplementów diety jest bardzo rozbudowany. Funkcjonują sklepy internetowe handlujące tego rodzaju specyfikami, wiele z nich można dostać w aptece. Oczywiście, jak w przypadku każdych tabletek dostępnych bez recepty, konieczna jest konsultacja z lekarzem diabetologiem (chorzy na cukrzycę), internistą czy dietetykiem (gdy chodzi o wspomaganie odchudzania), trzeba również zachować umiar w zażywaniu tego rodzaju specyfików – zazwyczaj spożywa się je przez kilka miesięcy. Konieczne jest przede wszystkim wykonanie odpowiednich badań krwi, które wskażą czy rzeczywiście powinniśmy dany specyfik przyjmować. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci chorujący na cukrzycę, w ich przypadku sposób odżywiania powinien być pod stałą kontrolą diabetologa, i nie mogą pozwolić sobie na samodzielne zażywanie jakichkolwiek suplementów.