Zastosowania przemysłowe silikonu

Uszczelki silikonowe są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej jako uszczelnienia urządzeń i maszyn, a także w samochodach, branży budowlanej, spożywczej itd. Z silikonu wykonywane są typowe uszczelki samoprzylepne w rozmaitych kształtach, a także specjalne płyty, sznury, węże silikonowe.

Silikon jest rodzajem tworzywa sztucznego posiadającego specyficzne właściwości – między innymi wysoką odporność termiczną i chemiczną oraz elektroizolacyjność. Posiada wiele zastosowań – jest doskonałym uszczelniaczem, odpornym na działanie czynników atmosferycznych, składnikiem olejów, smarów, żywic, materiałem stosowanym również w kosmetyce i medycynie estetycznej. Węże silikonowe stosuje się w różnego rodzaju instalacjach.

Silikon jest wykorzystywany w budownictwie, a dokładnie jest jednym z elementów chemii budowlanej. Silikon akrylowy jest bardzo elastyczny, i dzięki temu znajduje zastosowanie w pracach wykończeniowych między innymi w łazience – do uszczelniania fug, spoinowania różnego rodzaju połączeń. Silikon sanitarny ma doskonałą przyczepność i właściwości wodoszczelne. Na rynku dostępny jest również silikon uniwersalny, szklarki, dekarski, wysokotemperaturowy.

Uszczelki samoprzylepne wykonywane są nie tylko z silikonu, ale również z innych tworzyw sztucznych, mieszanek gumowych, kauczuków. W przemyśle stosuje się uszczelki gumowe, płyty gumowe antywstrząsowe stosowane jako podkładki pochłaniające drgania, kształtki, profile itp.

W zależności od mieszanki guma może mieć zróżnicowane właściwości związane z jej gęstością, elastycznością, twardością. Przekłada się to jej zastosowanie. Wszystkie uszczelki samoprzylepne powinny być bardzo odporne na działanie wysokich temperatur, różnych chemikaliów, oraz siły mechanicznej. Uszczelki wykonane z gumy wykorzystuje się na przykład w sprzętach AGD, stolarce okiennej oraz drzwiowej itd.

Zapotrzebowanie na wyroby silikonowe i gumowe jest bardzo duże. Asortyment dostępny w ofercie zakładów zajmujących się produkcją uszczelek, płyt, profili silikonowych oraz gumowych itd. Jest więc bardzo bogaty i zróżnicowany. Firmy starają się sprostać wymaganiom stawianym przez dzisiejszy rynek, inwestując w nowoczesne technologie wytwarzania oraz wykwalifikowaną kadrę.