Jak zadbać o swoje serce?

electrocardiogram-16948_640Serce jest najważniejszym organem, odpowiadającym za nasze życie. W ciągu kilkudziesięciu lat uderza przeciętnie dwa i pół miliarda razów, by tłoczyć krew do krwioobiegu. Niestety jest to też narząd szczególnie narażony na przeróżne schorzenia, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. W związku z tym należy regularnie przeprowadzać badanie EKG, które określa prawidłowość pracy mięśnia sercowego oraz wykrywa choroby we wczesnym ich stadium. Nie wolno również lekceważyć bólu w klatce piersiowej i kłopotów z oddychaniem.

Leczeniem schorzeń kardiologicznych zajmuje się specjalista kardiolog. Specyficznym badaniem EKG jest próba wysiłkowa, która bada reakcję mięśnia sercowego na wysiłek fizyczny. Pacjent ma do dyspozycji bieżnię czy rowerek stacjonarny i podczas ćwiczenia o stale zwiększającej się trudności, podłączony jest do aparatury, która monitoruje pracę serca. Tego typu badanie jest niezbędne dla określenia stadium choroby wieńcowej, monitorowania pacjenta po zawale, a także stanowi ważny element badań podstawowych u sportowców, którzy są narażeni podczas treningów na nadludzki nieraz wysiłek.

Aby próba wysiłkowa stanowiła obraz stanu faktycznego u chorego, czy sportowca, muszą być zachowane twarde reguły. Na trzy godziny przed badaniem nie wolno palić papierosów, a także spożywać substancji pobudzających, do których należą także mocna kawa oraz herbata. Nie powinno się również spożywać żadnych posiłków i starać się nie przemęczać. Jeżeli przyjmujemy stale jakieś leki, trzeba to przedyskutować z lekarzem kardiologiem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.