Metody ozdabiania tkanin

Ozdabianie tkanin to szybko rozwijająca się dziedzina, która wykorzystywana jest przede wszystkim w branży odzieżowej, ale równie często w reklamie. Metod druku i dekoracji jest bardzo wiele, i w zasadzie do każdego zamówienia należy podejść indywidualnie, dopasowując technikę do konkretnych potrzeb i wymagań projektu.
Weźmy dla przykładu 3 zupełnie odmienne technologie, pozwalające uzyskać bardzo efektowne rezultaty, czyli druk sublimacyjny, flex i haft komputerowy.

Druk sublimacyjny

Technika druku sublimacyjnego jest dwuetapowa, polega w pierwszej kolejności na nadrukowaniu pożądanego wzoru na specjalnym papierze, a następnie na przeniesieniu tego wzoru z papieru na tkaninę w procesie chemicznym. W tej technice barwniki trwale wnikają w strukturę materiału, i doskonale odwzorowują kolory. Jakość druku jest bardzo wysoka. Druk sublimacyjny nie zmniejsza przepuszczalności tkaniny, można go z powodzeniem stosować do ozdabiania ubrań sportowych. Jedynym ograniczeniem jest dla tej techniki jest możliwość jej zastosowań wyłącznie na tkaninach i dzianinach poliestrowych.

Technika flex

Jeśli chodzi o nadruki flex, to charakteryzują się one bardzo dużą trwałością, a technologia ma wiele specyficznych zastosowań. Chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia modnej odzieży codziennej i sportowej, takiej jak t-shirty, legginsy, bluzy itp., a także ozdabiania dodatków typu czapki czy plecaki. Nadruki flex świetnie sprawdzają się także w przypadku odzieży roboczej, gdzie na stroju drukowane jest np. logo firmowe. Technika flex wiąże się z koniecznością użycia specjalnej termoprasy, która wgrzewa wzór wycięty z folii z klejem w tkaninę. Może to być tkanina bawełniana, poliestrowa lub też mieszana. Nadruki wykonane metodą flex są bardzo wyraziste i odporne na zniszczenie, dodatkowo są miękkie i elastyczne i nie odbijają światła. Ich ograniczenie dotyczy formatu A4, małej ilości zastosowanych barw (max 3) oraz braku możliwości wykonania cieniowania.

Technika haftu komputerowego

Jeśli chodzi natomiast o haft komputerowy, to ma ona zastosowanie w zdobieniu przede wszystkim grubszych tkanin takich jak np. polary, ręczniki, koszulki polo, torby, plecaki, bluzy itp. Haft kojarzy nam się z tradycyjną metodą zdobienia, jednak w przypadku haftu komputerowego jest ona w pełni zautomatyzowana. Współczesne hafciarki posiadają nowoczesne oprogramowanie i laserowy wskaźnik, co zapewnia ich niezawodność.

Haft komputerowy na naszywkach

Technika haftu komputerowego jest bardzo popularna m.in. w znakowaniu odzieży roboczej. Gruby haft jest trwały i odporny na spieranie oraz blaknięcie. Natomiast od paru sezonów ma również szerokie zastosowanie w modzie, zwłaszcza tej młodzieżowej. Chodzi mianowicie o ozdabianie kolorowymi naszywkami różnych części garderoby – odzieży i dodatków. Naszywki to must have sezonu. Występują w najróżniejszych wzorach – zwierząt, owoców, postaci bajkowych, motywów wakacyjnych itp. Haft komputerowy na naszywkach sprawdza się znakomicie. Można z jego użyciem wykonywać wzory graficzne oraz tekstowe.