Czy każde przedsiębiorstwo musi korzystać z wyspecjalizowanych usług biura rachunkowego?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie musi być jednoznaczna. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju, charakteru i zakresu prowadzonej działalności, ale także od podejścia samego przedsiębiorcy. Jeśli lubi mieć wszystko pod kontrolą i nie boi się wyzwań, może zdecydować się na rozbudowany program księgowy z wieloma funkcjami, jeśli zaś boi się odpowiedzialności i woli zdać się na specjalistów, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pełnej obsługi biura rachunkowego.

Programy księgowe

Na rynku są dostępne programy do wystawiania faktur, które ze względu na liczne udogodnienia są łatwe i komfortowe w obsłudze. Profesjonalny program tego typu powinien być zintegrowany z bazą GUS , a także z bazami Ministerstwa Finansów oraz bazami dłużników czy wywiadowniami gospodarczymi. Dzięki temu zapewnia firmie bezpieczeństwo i wygodę m.in. poprzez automatyczne pobieranie danych kontrahentów po wpisaniu NIP-u oraz możliwość sprawdzenia czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT i czy jest rzetelny.

Programy do wystawiania faktur zazwyczaj są mocno zautomatyzowane, przez co pozwalają przedsiębiorcom oszczędzić sporo czasu. Zakres ich funkcjonalności jest zróżnicowany ? umożliwiają m.in. wystawianie faktur pro forma, faktur korygujących, automatyczną wysyłkę przypomnień o zapłacie itd. Narzędzie te powinny być jednak nie tylko wygodne w obsłudze, ale przede wszystkim bezpieczne, patrząc z perspektywy prawa podatkowego.

Współpraca z biurem rachunkowym

Programy te mają w założeniu oszczędzić czas i pieniądze przedsiębiorców, którzy nie muszą co miesiąc zawozić dokumentów do biura rachunkowego. Niewątpliwie stanowią usprawnienie dla wielu przedsiębiorców. Jednak również na ich obsługę trzeba poświęcić trochę czasu, tradycjonaliści z pewnością wybiorą sprawdzony sposób rozliczeń, czyli korzystanie z usług biura rachunkowego. W przypadku takiej współpracy odpowiedzialność za rozliczenia bierze na siebie biuro rachunkowe, które zatrudnia doświadczonych księgowych, a dodatkowo jest ubezpieczone, tak by nawet w razie błędu klient mógł czuć się bezpiecznie.