Remont łazienki

Artykuły instalacyjne są niezbędne przy przeprowadzaniu prac hydraulicznych w naszej łazience czy kuchni. Do tych prac – w zależności od ich zakresu i poziomu skomplikowania – możemy wynająć specjalistę hydraulika, znajomego “złotą rączkę”, lub też wykonać je sami.

Musimy wtedy odwiedzić sklep instalacyjny – stacjonarny lub też internetowy, gdzie znajdziemy duży wybór artykułów instalacyjnych różnych firm. Są to więc różnego rodzaju rurki, zawory, kompensatory, reduktory i wiele innych.

Najwięcej pracy jest oczywiście w przypadku generalnego remontu łazienki. Wtedy wymieniane są wszystkie rurki, tworzy się zupełnie nową instalację, można na przykład przenieść lokalizację poszczególnych elementów, takich jak wanna, kabina prysznicowa czy umywalka, a nawet liczniki wody. Do takich prac wynajmuje się ekipę remontową, która odpowiada za całość przedsięwzięcia – wymienia instalację hydrauliczną, montuje wannę lub kabinę, umywalkę, miskę WC, a następnie kładzie płytki, przykleja lustra, montuje baterie itd.

wannaGeneralny remont łazienki może wynikać z poważnych usterek, chęci metamorfozy albo też jest dyktowane wyższą koniecznością, jak w przypadku pojawienia się w domu osoby niepełnosprawnej. Wtedy łazienka musi przejść gruntowną zmianę, aby przystosować ją do potrzeb takiej osoby. Chodzi więc o zamontowanie specjalnych uchwytów, poręczy, a nawet sprzętów, np. w postaci specjalnej wanny dla niepełnosprawnych. W takim przypadku niezwykle istotne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, tak by osoba mająca problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchową mogła w miarę możliwości dać sobie radę z codzienną toaletą.

Przy kompleksowych pracach w grę wchodzi nie tylko instalatorstwo sanitarne, ale również grzewcze, a więc montaż odpowiedniego grzejnika w łazience.

Niewielkie usterki możemy usunąć sami, posiłkując się artykułami instalacyjnymi ze sklepu hydraulicznego oraz poradami i wskazówkami, które można bez problemu znaleźć w internecie.

Drobne naprawy dotyczą głównie usterek baterii, takich jak zanieczyszczony perlator, zepsuta głowica, pęknięta uszczelka czy też zatkany syfon pod umywalką czy zlewem. Ten ostatni problem jest chyba najczęściej pojawiającą się w naszych domach usterką hydrauliczną. Powodem są przeważnie nasze zaniedbania – na przykład niewyrzucanie resztek jedzenia przed zmywaniem naczyń w zlewie.

Zatkany zawór objawia się tym, że woda zamiast szybko spływać stoi w zlewie czy umywalce. Możemy próbować odpływ kretem lub specjalnym przepychaczem, jednak gdy to nie skutkuje, trzeba odkręcić zawór i przeczyścić go ręcznie. Wszelkie niezbędne elementy do takich napraw oferuje każdy dobrze wyposażony sklep hydrauliczny.