Kruszywa do aranżacji ogrodu

Kruszywa ogrodowe mogą urozmaicić aranżację ogrodu w nietuzinkowy sposób. projektowanie i urządzanie ogrodu bywa nierzadko lekceważone przez właścicieli domów, którzy skupiają się na aranżacji wnętrz, dopieszczając szczegóły związane z wykończeniem, umeblowaniem, dodatkami. Ogród zazwyczaj jest traktowany po macoszemu, a szkoda, bo dzięki rozmaitym kruszywom ogrodowym można stworzyć projekt o wyjątkowej urodzie, które będzie zachwycać i domowników, i odwiedzających ich gości.

Ogród może być zaprojektowany i urządzony w różnym stylu, a sam wybór jest sporym wyzwaniem dla inwestorów. Najważniejsze jest dopasowanie przestrzeni do potrzeb użytkowników, ich sposobu życia, wieku, zainteresowań itp. Jeśli na przykład nie lubimy pracy w ogrodzie, warto zdecydować się na rozwiązania niewymagające dużo opieki. Jeśli mamy dzieci, które lubią zabawę z piłką, warto wydzielić im taką odrębną przestrzeń itd. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firm, dla których projektowanie ogrodów to chleb powszedni.

Style ogrodowe są bardzo różne ? angielski, japoński, francuski, nowoczesny, wiejski. Każdy może wybrać coś dla siebie lub połączyć wybrane elementy różnych stylów w jedną całość. Kruszywa ogrodowe nadają się do tego doskonale, można wybierać spośród różnych granulacji, form, struktur.

Jednym z najpopularniejszych obecnie kruszyw jest gnejs, wydobywany w Polsce. Ma on niezwykle charakterystyczną strukturę, dzięki czemu doskonale sprawdza się w roli kruszyw ogrodowych. Gnejs jest dostępny w wielu formach ? na przykład jako kora kamienna, płytki łupane, głazy czy szpilki. Każdy z tych produktów można wykorzystać w ogrodzie w ciekawy sposób. Na przykład kora świetnie nada się do wyłożenia chodników, ścieżek, odcinania krawędzi rabat, z kolei płytki można zastosować do tworzenia oczek wodnych, a większe frakcje do budowy skalniaków. Gnejsowe kruszywa ogrodowe mają więc wiele zastosowań i są na tyle uniwersalne, że będą pasować do różnych stylów ogrodowych, zarówno do tych bardziej swobodnych, jak np. styl angielski czy wiejski, jak i tym podporządkowanych surowszym rygorom, jak np. ogród japoński.