Hydromasaż – o dobroczynnym wpływie wody

Dobroczynny wpływ wody na organizm człowieka jest znany od czasów starożytnych, o czym świadczą m.in. pozostałości po łaźniach publicznych w Rzymie (np. termy Karakali). Rozległe budowle otoczone parkami stanowiły miejsce relaksu i spotkań towarzyskich. Dzisiaj tradycję tę w nowoczesnym wydaniu kontynuują m.in. parki wodne, kompleksy basenów termalnych czy ośrodki SPA, zlokalizowane w całej Polsce. Postęp cywilizacji i nauki pozwala odkrywać coraz to nowe zastosowania i atuty masażu wodnego.

Jak działa hydromasaż na organizm ludzki?

Przede wszystkim poprawia krążenie i łagodzi bóle kręgosłupa, zwyrodnieniowe, reumatyczne, łagodzi napięcie mięśni po intensywnym treningu, uspokaja i relaksuje. Dodatkowo kąpiel w wannie z hydromasażem przyspiesza przemianę materii i działa rozkurczowo. Zaleca się ją w wielu chorobach, m.in. układu oddechowego, trawiennego, nerwowego, schorzeniach dermatologicznych i neurologicznych. Hydromasaż wykorzystuje się także w kosmetyce, ze względu na właściwości ujędrniające wspomaga walkę z cellulitem czy rozstępami.

Domowe SPA

Inwestując raz w wannę z hydromasażem, można stworzyć domowe SPA we własnej łazience i korzystać z dobroczynnego wpływu masażu wodnego na nasz organizm. Do wyboru jest wiele modeli wanien (prostokątne, owalne, narożne ? symetryczne i asymetryczne) i różne rozwiązania technologiczne (hydromasaż wodny i powietrzny). Terapeutyczny wpływ hydromasażu można poszerzyć poprzez m.in. przez chromoterapię (koloroterapię). Dzięki zastosowaniu odpowiednich barw kąpiel może działać kojąco, relaksująco, regenerująco, wzmacniająco lub pobudzająco.

Hydromasaż pozytywnie działa na ciało i duszę. Za sprawą nowoczesnego systemu sterowania i wielu funkcji, w które wyposażone są wanny, można dopasować różne parametry, w tym intensywność hydromasażu, do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu jest to rozwiązanie dla każdego, starszego i młodszego.

Należy jednak mieć świadomość istnienia przeciwwskazań do stosowania masażu wodnego, zaliczyć do nich należy m.in. menstruacja, otwarte rany, padaczka, ostre infekcje, choroba wieńcowa, cukrzyca, stany zapalne itd.