Nowoczesna technika grzewcza

Technika grzewcza  to zbiór urządzeń, które mają zagwarantować ciepło w różnego rodzaju obiektach. Ogrzewanie jest procesem dostarczania ciepła do pomieszczeń. Może się ono odbywać na różne sposoby i za pomocą różnorodnych urządzeń.

W budynkach mieszkalnych najczęściej istnieje instalacja centralnego ogrzewania. Najważniejsze elementy instalacji to kotły oraz grzejniki.

Najpopularniejsze grzejniki to popularne kaloryfery, instalowane w blokach mieszkaniowych, a także w domach. Wśród grzejników występuje między innymi modele gazowe, konwekcyjne, radiatorowe, nadmuchowe. Pomieszczenia można również ogrzewać ogrzewaniem podłogowym.

Wśród tradycyjnych źródeł energii cieplnej podstawowe to te pochodzące z elektrociepłowni oraz spalinowe (zapewniane przez piece i kotły) i elektryczne.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów kotłów. Kotły gazowe, na węgiel kamienny, koks opałowy, węgiel brunatny, kotły na ekogroszek, miał węglowy, pellet, owies, drewno, olej. Różnorodność zastosowanych paliw daje ogromne możliwości wyboru. Oferta firm jest bardzo szeroka i elastyczna. Kotły występują w wielu różnych wersjach: gazowe wiszące i stojące, kondensacyjne, żeliwne i stalowe.

Są to między innymi kotły stosowane w budynkach użyteczności publicznej, obiektach mieszkalnych i handlowych, magazynach, również tych o bardzo dużych powierzchniach. Prosta konstrukcja kotłów gwarantuje doskonałą sprawność działania. Obieg spalin jest wydłużony, a zużycie paliwa niskie.

Producenci kotłów oferują możliwość zwiększenia mocy kotła oraz wprowadzenia automatyki na życzenie Klienta, dostosowując kształt pieca do rozmiarów kotłowni. Kotły dostępne w sprzedaży objęte są gwarancją. Firmy handlujące kotłami oraz piecami i grzejnikami zazwyczaj specjalizują się w określonych typach urządzeń – i tak np. sprzedawcy kotłów gazowych zapewniają serwis kotłów gazowych (zarówno gwarancyjny, jak i pogwarancyjny).

Technika grzewcza musi być dostosowana do danego obiektu. Dzisiaj coraz większy nacisk kładzie się także na ochronę środowiska i alternatywne źródła energii. Wśród nich wymieniana jest energia słoneczna oraz np. spalanie biomasy.