Zastosowania klimatyzacji w serwerowni

serwerowniaKlimatyzacja jest procesem polegającym na wymianie powietrza w różnego rodzaju pomieszczeniach. Celem jest utrzymanie określonego poziomu temperatury oraz wilgotności. Dotyczy to pomieszczeń o różnym charakterze i przeznaczeniu. Inna temperatura jest wymagana jest w zakładach produkcyjnych, inna w biurach, inna w obiektach handlowych. Montaż klimatyzacji jest poważnym przedsięwzięciem, które należy powierzyć fachowcom.

Klimatyzacja ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zwracają uwagę na jej funkcjonalność i łatwość obsługi oraz skuteczność, inni mówią o zagrożeniu dla zdrowia. Wszystko zależy jednak od sposobu jej użytkowania. Jeśli stosujemy się do podstawowych zasad korzystania z klimatyzatorów, tzn. często wymieniamy filtry i nie zapominamy o przeglądach urządzeń klimatyzujących, wszystko jest w porządku.

Klimatyzację stosuje się w centrach handlowych, zakładach pracy, biurach. Jednym z miejsc ich zastosowań są także serwerownie. Obowiązują tam konkretne wymagania co do temperatury i wilgotności. Służy temu specjalistyczny system wentylacji i chłodzenia. Potrzebny będzie także klimatyzator. W dobie powszechnej komputeryzacji na dyskach przechowywana jest cała dokumentacja firmowa i w razie jej utraty skutki mogą być opłakane. Dlatego warto postarać się o niezawodne zabezpieczenia w postaci ochrony przeciwpożarowej oraz niezależnego systemu zasilania i wentylacji.

Klimatyzacja jest niezbędnym elementem zabezpieczenia. Całe zaplecze techniczne tzw. serwerowni opiera się na optymalnym połączeniu wielu trybików maszyny. Są to więc sprawne i cicho działające łożyska znajdujące się w wentylatorach chłodzących serwery komputerowe, systemy UPS podtrzymujące pracę serwerów w razie przerwy w dostawie prądu oraz odpowiednie rozmieszczenie elementów gaśniczych systemu przeciwpożarowego. Wszystkie te elementy składają się na prawidłowe funkcjonowanie serwerów.