Nowoczesne panele podłogowe i deski podłogowe

Panele podłogowe to wciąż najbardziej popularny materiał wykończeniowy w dziedzinie podłóg. Jego popularność wynika z dobrego stosunku ceny do jakości, a także atrakcyjnego wyglądu i szerokich możliwości zastosowań.

Panele podłogowe mogą być laminowane lub drewniane. Wybór zależy od możliwości finansowych inwestora. Deska podłogowa stanowi tak naprawdę nowoczesną odsłonę tradycyjnego parkietu, który ma wiele zalet, ale zupełnie nie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.

Różnorodne dekory paneli podłogowych

Wśród producentów paneli podłogowych trwa zacięta walka o klienta. Firmy oferują coraz szerszą gamę dekorów ? zarówno imitujących drewno krajowe, jak i egzotyczne, a nawet kafelki i inne powierzchnie. W sklepach z panelami można spotkać panele kolorowe, a także w dość osobliwy wzór ? np. wydruk gazetowy lub widok wieżowców z lotu ptaka. Jest to rozwiązanie bardzo ekstrawaganckie (i drogie), i pasuje tylko do bardzo oryginalnych wnętrz, najlepiej zaprojektowanych w całości przez architekta wnętrz, który swobodnie porusza się w tej dziedzinie.

Klasa ścieralności

Na rynku jest kilku liczących się producentów paneli podłogowych, posiadających bogatą ofertę dostępną dla każdego. Wybierając panele do danego wnętrza, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę jego przepustowość, i dostosować do niej panele o określonej klasie ścieralności. Najpopularniejszą klasą jest 3, która w zupełności wystarcza do pomieszczeń średnio użytkowanych, takich jak sypialnia. Natomiast do salonu, przedpokoju, pokoju dziecka, lepiej wybrać panele o klasie 4 lub deskę podłogową. Mamy wtedy większą pewność, że podłoga będzie nam służyć przez długi czas.

Nawet intensywnie użytkowane panele i deska podłogowa zachowują swoje doskonałe walory użytkowe, jeśli będziemy stosować się do podstawowych zasad ich montażu, użytkowania oraz pielęgnacji.

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli nie jest trudnym zadaniem, ale lepiej powierzyć go specjalistom. Pod panele trzeba podłożyć folię oraz specjalny podkład izolujący, które zapewniają dobre ułożenie paneli, a także niwelują ewentualne nierówności podłoża i zapewniają izolację akustyczną.

Pielęgnacja paneli podłogowych i deski podłogowej

Panele należy czyścić specjalnymi środkami pielęgnującymi, które dodaje się do wody. Najlepiej wykorzystywać do czyszczenia dobrze wyciśniętego mopa, bowiem nadmiar wody mógłby zaszkodzić panelom podłogowym.