Zastosowania sprężyn

Sprężyny mają wiele specyficznych zastosowań w sprzętach domowego użytku AGD i RTV, w rolnictwie, przemyśle ciężkim, maszynowym, w budowlance, rolnictwie, branży spożywczej, farmaceutyce, motoryzacji, a także w meblach (na przykład w materacach, kanapach, fotelach),

lampach, itd. Sprężyny są częścią skomplikowanych mechanizmów, urządzeń i maszyn, stosowanych w przeróżnych sektorach przemysłu. Każdy z nas ma na co dzień do czynienia ze sprzętami, których prawidłowe funkcjonowanie jest zależne od działania sprężyny.

Sprężyna ma kilka funkcji, a zasada jej działania jest znana ludziom od tysiącleci. Przykładem pierwotnego zastosowania jest między innymi polowanie na zwierzęta za pomocą łuku. Napinając łuk gromadzimy energię mechaniczną, którą następnie wykorzystujemy podczas strzału. Sprężyna ma także inne funkcje i zadania do spełnienia ? na przykład wykonywanie pomiarów siły (to zadanie siłomierza), amortyzacja, czyli tłumienie wstrząsów lub wibracji ? na przykład w amortyzatorach samochodowych.

Sprężyny występują na rynku w szerokim wyborze, są dostosowywane do wymogów konkretnych branż i urządzeń. Są to między innymi sprężyny skrętne, naciągowe, gazowe, zaworowe, pierścieniowe, śrubowe, naciskowe i inne. Producenci sprężyn wykonują te elementy na zamówienie w ilości wymaganej przez odbiorcę.