Odzież ochronna i robocza.

Ochrona głowy, oczu, dróg oddechowych to podstawa w zawodach, które można określić mianem zawodami dużego ryzyka. Niezbędnym elementem pracy w trudnych warunkach jest odzież ochronna oraz robocza.

Ochrony wymagają różne części ciała ? głowa, ręce, oczy, całe ciało. Zapewniają ją między innymi hełmy o doskonałych właściwościach rozpraszania energii niebezpiecznych obiektów spadających na głowę, rękawice, zatyczki do uszu, nauszniki skutecznie tłumiące hałas, który towarzyszy pracy różnych maszyn, a także okulary ochronne, specjalne buty i kombinezony.

Ochrona głowy przed urazami zewnętrznymi jest niezbędna na budowie. Kaski amortyzują spadającą na głowę cegłę lub inny element konstrukcji, zaś amortyzatory asekurujące przydadzą się do prac na wysokościach, gdzie oprócz braku lęku wysokości potrzebny jest również odpowiedni sprzęt zabezpieczający. Mogą to być na przykład szelki, których zadaniem jest chronić przed upadkiem.

Ochrona oczu wymaga nałożenia gogli lub okularów, które zabezpieczają przed promieniowaniem i odpryskującymi elementami. Zagrożenie w miejscu pracy może stanowić prąd, wysoka lub niska temperatura, substancje chemiczne.

Ochrona dróg oddechowych odbywa się poprzez różnego typu maski całotwarzowe i półmaski. Chronią one przed pyłem i substancjami chemicznymi nasz układ oddechowy. Występują w wersji jednorazowej i wielokrotnego użytku. Spełniają wymogi norm dotyczących bezpieczeństwa. Pochłaniacze w połączeniu z maskami tworzą układ zabezpieczający drogi oddechowe przed gazami oraz pyłami. Są to wymienne wkłady oczyszczające powietrze, którym oddychamy. Pochłania szkodliwe substancje, blokując ich dostęp do płuc.

Ubrania robocze to podstawa w zawodach, w których pracownik jest narażony na przebywanie w niskich temperaturach lub w środowisku o dużym zabrudzeniu. Ogrodniczki, kombinezony fluorescencyjne do robót drogowych, całe komplety wyposażone w funkcjonalne kieszenie, uszyte ze wzmocnionego materiału, czapki zimowe, czapki z daszkiem chroniące przed słońcem to tylko niektóre z ubrań roboczych. Są one wygodne, nie krępują ruchów pracownika, zapobiegają zabrudzeniu lub zniszczeniu własnego ubrania.

Bezpieczeństwo w zakładzie pracy to bardzo ważna kwestia. Na wyposażeniu każdej firmy powinny znaleźć się apteczki umożliwiające opatrzenie drobnego skaleczenia, udzielenie pierwszej pomocy. Profesjonalne wyposażenie apteczek musi być dostosowane do zagrożenia panującego w zakładzie pracy.