Bezpieczne dziecko w foteliku samochodowym

fotelik samochodowy MARSFotelik samochodowy dla dzieci jest koniecznym elementem wyposażenia pojazdu przewożącego dzieci. To oczywistość, której chyba dzisiaj nikt nie podważa. Przepisy są tutaj jednoznaczne, nakładając na opiekunów taki obowiązek i karząc za przewożenie pociechy bez fotelika. Ale nie o mandaty tutaj chodzi, tylko o bezpieczeństwo dzieci.

Oczywiście nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie, dające gwarancję i pewność, że z każdej sytuacji na drodze my dorośli i nasze dzieci wyjdziemy bez szwanku, ale niewątpliwie należy zrobić wszystko, aby ten poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy. Sprzyja temu fotelik lub podstawka samochodowa dla dzieci. Pociecha powinna korzystać z siedziska dla dzieci do osiągnięcia wieku 12 lat lub wzrostu 150 cm.

Funkcje fotelika

Podstawowa funkcja fotelika to przede wszystkim przytrzymanie dziecka w bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji, która uniemożliwi maluchowi samodzielne wędrówki po pojeździe. Mogą one być bardzo niebezpieczne zwłaszcza jeśli gwałtownie zahamujemy, nie mówiąc już o jakimś poważniejszym zdarzeniu drogowym czy wypadku. Dziecko znajdujące się w foteliku i przypięte pasami jest chronione, ponieważ konstrukcja fotelika jest na tyle solidna i sztywna, że przy mniejszych stłuczkach jest w stanie zamortyzować uderzenie.

Z fotelików należy korzystać zawsze ? nie ograniczając tego tylko do dłuższych tras. Nawet na najkrótsze, liczącej kilkaset metrów trasie może dojść do groźnego w skutkach zdarzenia. Nie jest to więc ryzyko, które się opłaca. Warto wyrobić sobie nawyk przy wchodzeniu do auta i przyzwyczaić do tego również dziecko, nie robiąc od tej zasady żadnych nawet jednostkowych odstępstw. Dziecko musi wiedzieć, że jest to żelazna zasada, której trzeba się podporządkować, niezależnie od okoliczności.

Rynek akcesoriów, fotelików, podstawek samochodowych dla dzieci jest bardzo bogaty, więc każdy zainteresowany może na nim znaleźć odpowiednie siedzisko dla dzieci. Trzeba tylko zwrócić uwagę na parametry techniczne i homologacje fotelików samochodowych.