Instalowanie serwerów w szafach data center

Wnętrze serwerowni

Wnętrze serwerowni

Data center oferują usługi w zakresie hostingu, czyli użyczania serwera do obsługi konkretnego podmiotu lub hotelingu, czyli wynajmowania fizycznego miejsca, w którym klient wstawia swoje serwery. Kolokacja serwerów jest ułatwiona dzięki znormalizowanym parametrom, które sprawiają, że serwery można łatwo instalować w przeznaczonych do tego szafach. Bardzo rozpowszechniony jest RACK, czyli system opracowany przez Electronic Industries Association, który pozwala na kompletowanie zestawów serwerowych w profesjonalnych szafach, niezależnie od producenta poszczególnych elementów. Urządzenia zgodne z tym standardem mają szerokość dziewiętnastu cali i wysokość będącą wielokrotnością jednostki U, wynoszącej jeden i trzy czwarte cala.

Dzięki przyjętym standardom producenci serwerów wiedzą, jakie rozmiary umożliwią bezproblemowe zainstalowanie serwera, macierzy dyskowej lub innego sprzętu. Akcesoria do szaf serwerowych pozwalają zaadaptować również przestrzeń w szafie, w celu zainstalowania urządzenia niezgodnego ze standardem. Przyjmując system RACK, data center dokładnie wie, ile miejsca musi przeznaczyć na kolokację pojedynczego urządzenia lub szafy serwerowej.

Standardy rozmiarów, mocowań i innych parametrów technicznych pozwalają na modułową zabudowę przestrzeni serwerowni. Profesjonalne szafy posiadają systemy chłodzące, listwy zasilające i inne rozwiązania, które wspomagają opiekę nad każdym, zainstalowanym wewnątrz urządzeniem. To wszystko sprawia, że łatwo jest odpowiedzialnie zarządzać całością, zapewniając odpowiednie warunki dla pracy urządzeń elektronicznych.