Wszystko o lampach z mosiądzu

Lampy z mosiądzu od wielu lat stanowią oznakę luksusu i elegancji. Zwłaszcza modele kryte patyną wyglądają pięknie niemal w każdym wnętrzu. Producenci tego typu lamp starają się je dopasować do zróżnicowanych gustów klientów, co im się doskonale udaje. W bogatej ofercie lamp mosiężnych znajdziemy zarówno nowoczesne oprawy oświetleniowe, jak i wzory stylizowane na minione epoki. Mogą posiadać zarówno klosze szklane, ze zdobnymi witrażami, jak i proste klosze z tworzywa czy tkaniny.

Konserwacja lamp

Lampy mosiężne są bardzo trwałe. Mogą przez wiele lat zdobić nasze wnętrza, a co najważniejsze nie trzeba ich specjalnie konserwować. Wystarczy przetrzeć ich powierzchnię delikatnie szmatką, by zebrać kurz i odświeżyć wygląd. Pod żadnym pozorem nie wolno ich czyścić środkami zawierającymi substancje amonowe, gdyż wchodzą one w reakcję z mosiądzem i niszczą jego piękną strukturę. W razie mocniejszych zabrudzeń wystarczy nam zwykła woda i mydło oraz delikatna ściereczka czy gąbeczka.

Lampy mosiężne mogą mieć kolor złoty lub patynowany. Wybór odpowiedniej barwy zależy od naszych preferencji oraz stylu, w jakim urządzone są wnętrza, w których mają się znaleźć. Ponieważ mosiądz nie jest tani, więc łatwo dać się oszukać i kupić drogą lampę, która z mosiądzem nie ma nic wspólnego. Producenci lamp mosiężnych radzą sprawdzać autentyczność materiału, z którego została wykonana dana lampa, magnesem. Mosiądz jest metalem, który nie będzie reagował przyciąganiem magnesu, natomiast wszelkie podróbki zareagują na jego zbliżenie.