Budowa, rodzaje i przykłady zastosowań agregatów chłodniczych

Agregaty chłodnicze są zestawami urządzeń używanych do produkcji sprzętów chłodniczych gospodarstwa domowego lub do wyposażenia wielkogabarytowych chłodni lub mroźni. Agregaty chłodnicze są najczęściej zbudowane w oparciu o sprężarki chłodnicze, które należą do podstawowego wyposażenia każdego zestawu. Ponadto w skład agregatu wchodzi skraplacz, grzałka karteru sprężarki, zbiornik na ciecz, presostaty kontrolujące ciśnienie oraz elektryczna skrzynka przełączeniowa. W niektórych urządzeniach są instalowane dodatkowe elementy wyposażenia.

Agregaty chłodnicze są produkowane najczęściej w obudowach, dzięki którym stanowią samodzielne, wolnostojące urządzenie chłodzące. Dostępne są również agregaty chłodnicze bez obudowy, co sprawia, że mogą być używane przy budowie i zestawianiu konkretnych chłodni, mroźni lub magazynów, w których będą odpowiadały za utrzymanie jednakowej temperatury. Agregaty chłodnicze są używane także do zestawiania systemów centralnej klimatyzacji, zasilanej z jednego punktu.

Agregaty chłodnicze mogą być montowane w dowolnych miejscach, które ze względu na pełnione funkcje wymagają stałego lub okazjonalnego obniżania temperatury. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń w budynkach, ale również środków transportu. Statki, samoloty lub ciężarówki mogą być przystosowane do obniżania temperatury dzięki agregatom chłodniczym. Jedynym ograniczeniem jest sposób, w jaki napędzana będzie sprężarka i inne elementy układu chłodzącego. Zazwyczaj stosuje się silniki elektryczne, ale jest możliwość wykorzystania również odpowiednich silników spalinowych.