Odpowiedni wybór oświetlenia – dopełnienie wystroju wnętrza

Lampy mają w sobie ogromną moc, która często jest przez nas niedoceniana. Towarzyszą nam od stuleci pod różnymi postaciami. Wieszamy je na sufitach, by doświetlały z góry wnętrza, montujemy je na ścianach, by oddawały określony klimat oraz stawiamy na podłodze, stołach, szafkach i innych meblach. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia i korzystamy ze światła, które dają, niezależnie od pory dnia czy nocy. Kochamy to światło, bo jest całkowicie zależne od naszej woli. Nie musimy się od niego odgradzać, zakrywać ręką czy kapeluszem. Wystarczy nacisnąć wyłącznik, by zapanowała ciemność.

Lampy są ostatnim elementem wyposażenia wnętrz, jaki wybieramy. Zazwyczaj meble już stoją na docelowych miejscach, a firanki lub rolety zdobią okna. Zanim przystąpimy do poszukiwań, powinniśmy zmierzyć wysokość pomieszczeń oraz przestrzeń, jaką posiadamy w przedziale od punktów świetlnych do stołu, szafki czy podłogi. Zapisane pomiary są bardzo ważne podczas kupowania lamp, byśmy nie zostali właścicielami oświetlenia, które będziemy musieli zwrócić ze względu nazbyt duże gabaryty.

Lampy wiszące z reguły znajdują się w centralnym punkcie pokoju oraz nad stołem, przy którym spożywamy posiłki. Nie powinny przeszkadzać nam w przemieszczaniu się oraz podczas obiadu czy kolacji. Ich odległość od powierzchni stołu powinna być na tyle duża, byśmy mogli wygodnie siedzieć i poruszać się podczas posiłku. Lampy stojące możemy w każdej chwili przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba. Mogą nam towarzyszyć podczas odpoczynku przy dobrej książce, w czasie wytężonej pracy na biurku, a także w salonie, tworząc ciepły, domowy klimat.