Odśnieżarki i pługi śnieżne – niezastąpione zimą.

Odśnieżarki i pługi śnieżne to maszyny co roku wykorzystywane na polskich drogach, chodnikach, alejach parkowych. Pod naszą szerokością geograficzną zima jest dosyć sroga i śnieżna, więc bez tego typu urządzeń ani rusz. Chociaż śnieg jest nieodłącznym elementem zimy, zdaje się, ze polscy drogowcy co roku są zaskoczeni jego pojawieniem się na drogach. Popularność zdobyło już wiele mówiące hasło: ?Zima w tym roku znowu zaskoczyła drogowców?, które pada co roku w okolicy listopada.

Od niezawodności sprzętu, czyli odśnieżarek i pługów śnieżnych zależy nie tylko komfort jazdy po drogach i poruszania się po chodnikach, ale również nasze bezpieczeństwo. Ilość wypadków i kolizji wrasta, gdy na drodze pojawia się śnieg, lód i inne niespodzianki. Podobnie rzecz ma się w przypadku chodników. Zarządcy budynków mają obowiązek odśnieżania chodników przed domami, ale nie zawsze to robią, a wtedy o złamanie ręki, nogi czy inne stłuczenia bardzo łatwo.

Odśnieżarki to niewielki sprzęt, w który zaopatrują się zarządcy chodników, alei parkowych, można nimi skutecznie usunąć śnieg z niewielkich powierzchni. Występują w wersji spalinowej i elektrycznej, mają zróżnicowany stopień zaawansowania ? w zależności od potrzeb klienta. Niektóre odśnieżarki mają rozbudowany pulpit sterujący wyposażony w rozmaite specjalistyczne funkcje. Generalnie chodzi jednak o jego niezawodną pracę i komfort użytkowania.

Natomiast pługi śnieżne znajdujące się w ofercie sklepów ze sprzętem ogrodniczym, stanowią akcesoria dodatkowe montowane do kosiarek ? traktorków ogrodowych. Oba rozwiązania, o których tu mowa ? odśnieżarki i pługi śnieżne mają zastosowania w przypadku alejek i chodników. Natomiast na drogach spotykamy ogromne pojazdy wyposażone w funkcję odśnieżania, i te są własnością miast, które odpowiadają za bezpieczeństwo i przejezdność dróg zimą.