Filtry do wody

Filtr do wody to urządzenie szeroko wykorzystywane w naszej codziennej rzeczywistości, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, i pomijamy ten temat, który może być naprawdę ciekawy. Czysta woda to oczywiście niezbędny element naszego życia, ale chyba rzadko się nad tym specjalnie zastanawiamy. Woda pitna musi być oczyszczona z bakterii, wirusów, szkodliwych substancji różnego pochodzenia. Ale wodę oczyszcza się nie tylko, po to żeby ją pić, przygotowywać w niej potrawy, myć się.

Oczyszczona woda wykorzystywana jest także w wielu gałęziach przemysłu, w laboratoriach analitycznych, w produkcji kosmetyków, w przemyśle gastronomicznym, branży motoryzacji itd. Dlatego filtry do wody są stosowane w wielu miejscach, o których nawet nie wiemy.

Innowacyjne systemy filtrowania wody wykorzystywane są przede wszystkim w komunalnych oczyszczalniach ścieków, tam niezbędna jest najnowsza technologia – na przykład w postaci filtrów do wody opartych na odwróconej osmozie. Jest to interesujące zagadnienie – zjawisko odwrotne do spontanicznej osmozy, i chodzi w nim o oddzielenie substancji obcych od cząsteczek wody (np. substancji chemicznych, zw. organicznych, wirusów i bakterii), które są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego.

Filtry do wody w wersji bardzo zaawansowanej stosuje się w oczyszczalniach ścieków, natomiast w każdym domu możemy sobie zamontować dodatkowe filtry, które również będą wykorzystywały odwróconą osmozę. Ich rola powinna się skupiać na polepszeniu smaku i zapachu wody, usunięciu z niej chloru i innych związków organicznych które przedostają się do wody. Oczywiście zawsze bezpiecznie jest przegotować wodę, ale dodatkowa ochrona z pewnością nie zaszkodzi. Przefiltrowana woda jest po prostu zdrowsza dla naszego organizmu.

Możemy taki filtr zamontować w szafce kuchennej, gdzie nie zajmie on wiele miejsca. Jeśli mamy w domu małe dziecko, i chcemy przygotowywać dla niego zdrowe posiłki, filtr do wody to bardzo dobre rozwiązanie.