Nagrobki – wyraz naszej pamięci o zmarłych

Nagrobki są widocznym znakiem naszej pamięci o bliskich zmarłych. Zawsze wykonywane są z kamienia ? najczęściej z granitu lub też z piaskowca, marmuru. W naszej kulturze wciąż najbardziej popularne jest chowanie zmarłych w grobach.

Kamieniarstwo jest starą sztuką rzemiosła artystycznego, mającą wielowiekową tradycję. Kamieniarze wykonują dzieła o charakterze historycznym, a także indywidualne nagrobki, pomniki. W ich dorobku znajdują się różnego rodzaju rzeźby w kamieniu, i charakterystyczne wyroby sakralne, jak na przykład ołtarze.

Kamieniarze wyrabiają także bardzo pospolite wyroby budowlane ? jak schody, blaty do mebli, posadzki, elewacje, obudowy kominków, parapety i wiele innych elementów ? zgodnie z życzeniem klientów.

Nagrobki należą jednak do najpopularniejszych wyrobów w ofercie firm kamieniarskich. Firmy opierają się na sprawdzonych technologiach i narzędziach udoskonalanych przez wieki, a także stosują pewne nowinki techniczne.

W każdym zakładzie kamieniarskim dostępne są wzory gotowych nagrobków, spośród których klienci mogą wybierać. Dla bardziej wymagających firmy kamieniarskie oferują możliwość wykonania pomnika według indywidualnego wzoru i życzenia klienta.

Klienci zwracają uwagę na każdy szczegół dotyczący wyglądu i wykończenia nagrobka, który ma być pamiątką po zmarłej osobie. Standardowo na grobach umieszcza się także kamienne wazony, lampiony oraz napisy ? wygrawerowane lub złote.

Niezwykłą ozdobą nagrobka jest oczywiście rzeźba wykonana na specjalne zamówienie klienta. Rzeźby są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, zdecydowanie wyróżniają nagrobek spośród innych na cmentarzu. Aby wybrać najlepszy nagrobek odpowiadający naszym potrzebom, potrzebna jest rozmowa z kamieniarzem na temat naszej wizji, zasięgniecie jego fachowej porady. Kamieniarz przedstawi nam dostępne wzory, lub wykona szkice zgodnie z naszym życzeniem. Wtedy będziemy mogli wybrać najlepszą wersję i wspólnie dopracować szczegóły pomnika.