Osłony okienne

Rolety to skuteczna metoda na uniknięcie zniszczenia mebli na skutek ostrych promieni słonecznych, które wpadają przez okno. Rolety czy żaluzje są konieczne, szczególnie jeśli nasze okna wychodzą na południe lub na zachód, i promienie słoneczne wpadają do wnętrza przez dłuższy czas. Rolety dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, na jakiej funkcji najbardziej nam zależy.

Jeżeli naszym priorytetem jest ochrona przed światłem, możemy zdecydować się na rolety materiałowe wykonane z podgumowanej tkaniny, która zupełnie nie przepuszcza światła, i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zmuszone spać w ciągu dnia. Nieco mniej skuteczne są pod tym względem są żaluzje, najczęściej aluminiowe lub drewniane, zasłona nie jest wtedy stuprocentowa, ale nadal pomieszczenie pozostaje zacienione, a ciepło z zewnątrz nie przenika do środka.

Można także wybrać verticale, czyli żaluzje pionowe, które są dostępne w różnych kolorach. Tkanina, z których je wykonano, nadaje się do prania, więc rolety pionowe są łatwe do utrzymania w czystości. Często te żaluzje spotyka się w pomieszczeniach biurowych, wprowadzają one pewien rodzaj surowej elegancji do wnętrza, są estetyczne, ale nie nadmiernie dekoracyjne.

Rolety mogą być również zewnętrzne, wtedy mają przeznaczenie antywłamaniowe, i wykonuje się je z aluminium. Trwały materiał pokryty jeszcze powłoką antykorozyjną świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie antywłamaniowe, ale również jako ochrona przed światłem i gorącym powietrzem z zewnątrz. Rolety zewnętrzne cieszą się dużym powodzeniem, w nowym budownictwie montuje się już na etapie budowy, dzięki czemu wszystkie profile i mocowania mogą zostać estetycznie zakryte tynkiem.

Jeśli chodzi o koszty, to najtańsze są rolety materiałowe, a najdroższe zewnętrzne antywłamaniowe. Wybór rolet i żaluzji jest tak duży, że można dopasować typ i konkretny model do własnych potrzeb i wymagań.