Łańcuchy śniegowe na zimę

Łańcuchy śniegowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodów, którymi podróżujemy zimą w góry lub na wieś. Kiedy drogi są zasypane białym puchem, łańcuchy pozwalają komfortowo poruszać się swoim pojazdem po nawierzchni. Tego rodzaju problemy pojawiają się najczęściej na drogach rzadko uczęszczanych, w mniejszych miejscowościach, na wsiach, w górskich miasteczkach. Zarządcy dróg w miastach bardziej dbają o odśnieżanie, jest też większy ruch na drogach, dlatego całkowicie zasypane drogi zdarzają się bardzo rzadko.

Łańcuchy śniegowe mogą być wybawieniem dla kierowcy samochodu, kiedy drogi są zasypane śniegiem lub oblodzone i śliskie. Dzięki nim zwiększa się przyczepność samochodu do nawierzchni drogi. Umożliwia pokonanie zaplanowanej trasy w najtrudniejszych warunkach drogowych. Wiadomo, że zasypana lub oblodzona nawierzchnia może być bardzo niebezpieczna. Zwiększa się ryzyko wypadku, ponieważ w każdej chwili możemy stracić kontrolę nad kierowanym pojazdem.

Stosowanie łańcuchów śniegowych poprawia komfort jazdy, oraz bezpieczeństwo, a w niektórych przypadkach w ogóle umożliwia jazdę samochodem. Nie obeszliby się bez nich mieszkańcy górskich miejscowości, którzy mają strome podjazdy do swoich domów.

Łańcuchy śniegowe są bardzo proste w montażu, nie wymaga to szczególnych umiejętności, ale trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad, które uchronią nas przed zniszczeniem łańcuchów śniegowych. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio dobrać do rodzaju pojazdu, w sprzedaży są bowiem łańcuchy dla samochodów osobowych, a także terenowych i ciężarowych.

Fachowcy polecają łańcuchy ze stali stopowych, które są bardzo wytrzymałe, i dzięki temu będą służyły użytkownikom samochodu przez długi czas. Wiele zależy również od zawieszenia – jeśli jest niskie – splot powinien być z cieńszego drutu, jeśli wysokie – drut może być grubszy. W sprzedaży są łańcuchy różnych producentów i różnej jakości, droższe modele są wyposażone w samonapinacze, które są bardzo wygodne, bo nie ma potrzeby poprawiania ułożenia łańcuchów na kołach.

Łańcuchy śniegowe to doskonały wynalazek, który jest dużym udogodnieniem dla kierowców. Trzeba tylko odpowiednio ich używać (nigdy na nieośnieżonej nawierzchni), i będą służyć przez lata.