Charakterystyka turbosprężarek

Turbosprężarki to skomplikowane maszyny wirnikowe, stosowane w pojazdach silnikowych – samochodach, maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych, składające się z turbiny i sprężarki i wału. Ich funkcja polega na doładowaniu silników spalinowych. Stosowanie turbosprężarek powoduje również zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji toksycznych związków w paliwie.

Pierwszą turbosprężarkę zastosowano w silniku okrętowym. Patent na turbodoładowanie zdobył na początku XX wieku szwajcarski inżynier Alfred Büchi. Początkowo było wykorzystywane tylko w samochodach ciężarowych, a później także w osobowych.

W konstrukcji turbosprężarki wirniki turbiny i sprężarki są ze sobą połączone za pomocą wału. Gazy wychodzące z silnika napędzają turbinę, ta z kolei napędza sprężarkę, która doładowuje silnik poprzez dostarczenie do niego sprężonego powietrza. Turbosprężarka jest wykorzystywana, gdy wzrasta zapotrzebowanie silnik na moc – gdy chcemy przyspieszyć czy włączyć większy bieg.

Wiele firm motoryzacyjnych posiada w swojej ofercie nowe turbosprężarki oraz regenerowane maszyny. Pochodzą one od renomowanych producentów, którzy są swoistą gwarancją wysokiej jakości i solidności.

Regeneracja turbosprężarek to jedna z najważniejszych usług związanych z tymi urządzeniami. Firmy zajmujące się naprawą oferują również części zamienne do turbosprężarek.

Naprawa turbosprężarki jest konieczna w przypadku, gdy zostanie uszkodzona przez jakiś ciało obce, zanieczyszczony olej, lub inne czynniki. Po takiej regeneracji turbosprężarka jest jak nowa ? działa sprawnie i niezawodnie. Serwis musi być przeprowadzony zgodnie z zaleceniami i instrukcjami producentów, którzy zapewniają także specjalne zestawy naprawcze.

Turbosprężarce trzeba zapewnić dobre warunki pracy, wtedy będzie funkcjonowała bez awarii, a my będziemy korzystać z jej doskonałej współpracy z silnikiem. Należy więc zadbać o kontrolowanie ciśnienia oleju i jego czystości, a także konserwację systemów filtrowania powietrza i oleju.