Zastosowania sprężyn

Sprężyny są wszechstronnymi elementami budowy maszyn, urządzeń, sprzętów domowych, artykułów codziennego użytku. Używa się ich powszechnie w motoryzacji, różnego rodzaju materacach, meblach tapicerowanych, AGD itp. Dostępne na rynku sprężyny dzieli się na wiele typów i rodzaju, Są to więc sprężyny rozciągane, ściskowe, zginane, skręcane, zawleczki, spiralne, naciągowe, śrubowe, płaskie, naciskowe, pierścieniowe, zaworowe, krążkowe, dociskowe, wielokrotne. Każdy producent sprężyn specjalizuje się w jakichś typach i rodzajach sprężyn.

Sprężyny stosuje się w branży maszynowej, budowlanej, elektrotechnicznej. Te szerokie zastosowania biorą się ze specyficznych właściwości sprężyn polegających na akumulacji energii mechanicznej.

Materace sprężynowe są powszechnie stosowane w łóżkach, ze względu na atrakcyjną cenę, cieszą się też popularnością wśród kupujących. Jest to najbardziej tradycyjny typ materacy, chociaż sprężyny są jak najbardziej nowoczesne i sprawne.

Materace sprężynowe zbudowane są z warstwy sprężyn schowanych w kieszonkach, stąd też często pojawia się nazwa materace kieszeniowe. Dzięki temu, że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni, jest ona odporna na odkształcenia i bardzo wytrzymała, a taki materac może służyć człowiekowi przez wiele lat w idealnym stanie. Kieszenie łączą się ze sobą, tworząc jedną całość. Materace sprężynowe mają dobra elastyczność punktową, co oznacza, że materac odgina się tylko w miejscu, gdzie kładziony jest nacisk. A więc jeśli jedna osoba już leży na materacu, a druga właśnie się kładzie, ta pierwsza nie powinna odczuć dużego ruchu.

Sprężyny użyte w materacach mogą przyjąć zróżnicowaną siłę nacisku, nawet na jednym materacu. W materacu średnio znajduje się około 500 sprężyn, ich prawidłowe rozpieszczenie stanowi solidną konstrukcję materaca, a ta z kolei przekłada się na wysoką jakość użytkowania, oraz spokojny i długi sen.

Materace i meble tapicerowane wykonane przy użyciu sprężyn, są niezawodne i tanie, co jest idealnym połączeniem dla konsumenta.