Narzędzia do ogrodu

Kosiarki i inne urządzenia do pielęgnacji ogrodu są wykorzystywane do wielu prac, i mają na celu utrzymanie go w dobrej formie.

Jesień to czas, kiedy w ogrodzie jest bardzo dużo pracy. Trzeba przede wszystkim uporządkować przestrzeń, usuwając rośliny jednoroczne, przycinając rośliny wieloletnie, grabiąc opadłe liście, pieląc rabatki itd. Należy również przekopać ziemię, i przygotować ją do kolejnego sezonu.

Na rynku jest wiele urządzeń i sprzętu, niezbędnego w różnych pracach ogrodniczych. Jesienią są to głównie grabie i sekatory, wczesną wiosną – wertykulatory, przez całe lato różnorodne kosy. Niektóre z urządzeń są typowo mechaniczne, wymagają dużego wysiłku od obsługujących je osób, inne zaś posiadają napęd elektryczny, i są bardzo proste w obsłudze.

Wertykulacja to zabieg, mający na celu poprawę jakości trawnika, poprzez usunięcie zniszczonych elementów darni, mchu. Wertykulator posiada ostrza, które wchodząc głęboko w ziemię poprawiają jej strukturę, umożliwiają lepszy dopływ wody i składników mineralnych do głębi ziemi i korzeni roślin. Gleba zwiększa swoją przepuszczalność oraz elastyczność trawnika, co wpływa na wygląd i jakość trawnika. Tego rodzaju zabiegi wertykulacji stosuje się w przypadku dużych reprezentacyjnych trawników, np. w parkach, czy na boiskach sportowych.

Koszenie to kolejny zabieg, którym musi być poddawany każdy trawnik, jeśli ma być estetyczny i trwały. Kosiarki dostępne w sprzedaży różnią się wieloma cechami i parametrami technicznymi, a także zastosowaniami. Inne potrzeby ma właściciel małego ogrodu, mającego nierówną powierzchnię, inne natomiast administrator boiska sportowego.

Trawniki sportowe są zazwyczaj bardziej odporne na deptanie i mechaniczne uszkodzenia od trawników ogrodowych, ze względu na ich intensywne eksploatowanie. Muszą one być zwarte, i dlatego wymagają bardzo profesjonalnej pielęgnacji. W przypadku ogrodów przydomowych trawnik nie musi być aż tak specjalnie traktowany.

Istnieją pewne uniwersalne zasady dotyczące koszenia – między innymi wysokości trawy i odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi zabiegami. W zależności od rodzaju trawnika i gatunku zasianej trawy, murawę przycina się w momencie przekroczenia 3-8 cm wysokości.