Palownice i inne narzędzia wiertnicze

Narzędzia wiertnicze stosuje się przy pracach budowlanych, kiedy niezbędne jest wykonanie głębokich i długich otworów. Nadają się do pracy w gruntach zarówno normalnych, jak i skalistych. Są niezbędne do tworzenia otworów o różnej długości oraz głębokości, zarówno pionowych, jak i poziomych. Narzędzia wiertnicze mogą mieć różny profil i bardzo specjalistyczne przeznaczenia.

Jednym z najważniejszych rodzajów narzędzi wiertniczych są wiertnice poziome mogą być hydrauliczne lub sterowane, które wykonują przewierty pod nasypami kolejowymi i drogami, gdzie możliwość sterowania jest niezbędna, by nie uszkodzić istniejącej infrastruktury. Znajdują one zastosowanie w budowie rurociągów gazowych, kanalizacyjnych i ciepłowniczych. Zastępują one tradycyjną metodę odkrywkową. Wiertnice poziome umożliwiają instalacje różnego typu rurociągów. Doskonale sprawdzają się w różnych warunkach gruntowych. Typ sterujący tych urządzeń umożliwia bardzo precyzyjną kontrolę kierunku wiercenia.

Wiertnice pionowe natomiast doskonale zdają egzamin przy pracach geologicznych czy hydrogeologicznych. Wiertnice pionowe posiadają wiele zastosowań. Wykorzystywane są między innymi w hydrogeologii, geotechnice. Za ich pośrednictwem wykonywane są otwory pionowe w ziemi. Zasilane są własnym silnikiem spalinowym, dzięki czemu pracują bardzo wydajnie i sprawnie. Wiertnice pionowe znajdują zastosowanie na przykład przy tworzeniu otworów pod betonowe pale

Innym rodzajem narzędzi wiertniczych są palownice. Są to urządzenia drążące dziury i formujące w nich pale. Stosuje się je, gdy podłoże jest zbyt grząskie i trzeba je wzmocnić. Czynność tę określa się mianem palowania. Na podobnej zasadzie działają kafary, które wbijają pionowe pale w ziemię lub w dno zbiorników wodnych. Wykorzystywane są w robotach budowlanych, by wzmocnić niestabilne podłoże. Kafary posiadają maszt wbijający w grunt pale o różnej długości i masie.

Sprzedażą i dystrybucją narzędzi wiertniczych zajmują się najczęściej same firmy produkcyjne, które posiadają własne biura konstrukcyjne, warsztaty oraz nowoczesne parki maszynowe, co zapewnia powstawanie urządzeń najlepszej jakości o spójnej konstrukcji.