Wentylatory dachowe

Wentylatory zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Wentylacja jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Cyrkulacja powietrza powinna utrzymywać się na stałym wysokim poziomie. Zanieczyszczone powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczeń musi być systematycznie wymieniane na świeże. Można wentylować pomieszczenia otwierając okna i wietrząc, lub instalując profesjonalne urządzenia przepływowe typu wentylatory dachowe czy ścienne.

W zamkniętych pomieszczeniach jesteśmy narażeni na dym papierosowy i innego rodzaju zanieczyszczenia, w zakładach przemysłowych na szkodliwe opary substancji chemicznych.
Potrzeba wentylacji występuje zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych i przemysłowych. Do każdego rodzaju przeznaczenia można dopasować odpowiedni wentylator.

W zależności od gałęzi przemysłu wentylator przeznaczony jest do odciągu powietrza zanieczyszczonego różnymi substancjami ? pyłami, oparami, gazami. W ramach układu wentylacyjnego wentylator dachowy może być połączony ze specjalnymi kanałami.

Podział wentylatorów uwzględniający ich budowę jest bardzo precyzyjny. Są wentylatory osiowe, diagonalne i wentylatory promieniowe. Mają one specjalistyczne zastosowania.

Najważniejsze cechy wysokiej klasy wentylatorów to cicha praca, wydajność, długa żywotność, bezawaryjność, sprawność i bezpieczeństwo.

Mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej, kompozytu, tworzywa sztucznego, zawsze napędzane są przez silnik elektryczny. Posiadają wirnik, który jest sercem wentylatora, oraz obudowę. Różnią się natomiast specjalistycznymi parametrami technicznymi, takimi jak ciśnienie spiętrzenia. Dzięki wirnikowi urządzenie może kierować ruch powietrza w wybranym kierunku. Wentylator umożliwia przepływ powietrza lub innego gazu z konkretnego pomieszczenia na zewnątrz, do otoczenia, a także na odwrót.

W sprzedaży jest szeroki wybór wentylatorów różnego typu, które trzeba dopasować do wymogów danego miejsca i funkcji, jakie ma spełniać urządzenie.