Master key – mechaniczna kontrola dostępu

Kontrola dostępu jest powszechnie stosowanym systemem bezpieczeństwa, obejmującym nowoczesne urządzenia i oprogramowanie. Celem sprawnie funkcjonującego systemu kontroli dostępu jest uniemożliwienie przejścia do określonych pomieszczeń czy wydzielonych stref budynków przez osoby nieuprawnione przy jednoczesnym ułatwieniu dostępu osobom powołanym, np. pracownikom danej firmy.

W systemach kontroli dostępu najważniejsza jest identyfikacja osób, która odbywa się na różny sposób i wykorzystuje do tego zdobycze nowoczesnej techniki. Są to miedzy innymi
karty zbliżeniowe, zamki, a także czynniki biometryczne.

Systemy kontroli dostępu są instalowane w dużych przedsiębiorstwach, różnego rodzaju instytucjach, fabrykach, biurach, budynkach użyteczności publicznej, placówkach szpitalnych, hotelach.

System master key – mechaniczna kontrola dostępu

Master key jest nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w różnego rodzaju obiektach, które wymagają specjalnych zabezpieczeń. W ramach systemu występują dwa podstawowe modele – klucz i zamek centralny.

System klucza centralnego ma charakter hierarchiczny w przeciwieństwie do systemu zamka centralnego. Istnieją w nim klucze wyższego i niższego rzędu. Posiadacz centralnego klucza może otworzyć wszystkie drzwi, natomiast posiadacze kluczy indywidualnych tylko pojedyncze konkretne drzwi.

W systemie zamka centralnego każdy klucz ma tę samą ważność, można nim otworzyć drzwi swoje oraz główne (z zamkiem centralnym), natomiast nie można otworzyć drzwi sąsiada. Tali system sprawdza się w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Właściciel mieszkania jednym kluczem otworzy drzwi wejściowe do klatki schodowej, garażu, a także własnego mieszkania.

Zamki hotelowe – niezbędne wyposażenie każdego hotelu.

Swoją specyfikę ma także branża hotelowa, która wymusza konieczność dostosowania wszystkich elementów funkcjonowania hotelu. Jednym z tych elementów są zamki hotelowe. Najlepiej sprawdza się w tego rodzaju obiektach zamki elektroniczne, które charakteryzuje duża niezawodność.