Zastosowania sklejki

Sklejka to materiał powstający z nałożonych na siebie cienkich warstw drewna, mający wiele zastosowań. W sprzedaży jest wiele rodzajów sklejek, których używają w swojej pracy warsztaty oraz firmy produkcyjne i usługowe. Sklejka jest wytwarzana z krajowych gatunków drzew, takich jak olcha czy sosna, a także z gatunków egzotycznych. Dzieli się ją na sklejkę liściastą i iglastą.

Sklejkę wykorzystuje się miedzy innymi do produkcji mebli ? zarówno domowych, jak i biurowych. Powstają z niej elementy gięte, takie jak podłokietniki czy nogi, a także oparcia i siedziska gotowe do tapicerowania lub lakierowania oraz listwy ozdabiające łóżka, kanapy. Ważnym atutem sklejki jest jej odporność na ścieranie, który gwarantuje trwałość i niezmienny wygląd wykonanych z tego materiału elementów.

Swoje szerokie zastosowania sklejka zawdzięcza swojej giętkości i plastyczności. Te właściwości sprawiają, że sklejkę można dowolnie giąć i kształtować.

Sklejka ma również zastosowanie w modelarstwie. Jest to materiał niezbędny do budowania modeli samolotów. Dostępna w różnych formatach i grubościach umożliwia precyzyjne wykonanie gotowych modeli, które będą się odznaczać trwałością i estetyką. Wykonuje się z niej także różnego rodzaju zabawki dla dzieci.

Sklejki używa się także w transporcie. Jest to doskonały materiał o właściwościach antypoślizgowych, który powszechnie stosuje się do wyłożenia podłóg w samochodach transportowych.

Sklejka może mieć także właściwości wodoodporne, jeśli pokryje się ją odpowiednią warstwą folii fenolowej. Można ją wtedy wykorzystać w wielu branżach ? np. rolnictwie lub transporcie, a także do produkcji popularnych tablic ogłoszeniowych oraz w budownictwie (na przykład stanowiące podkład pod papę).

Pokryta naturalną okleiną sklejka zyskuje elegancki wygląd. W ten sposób powstają między innymi sklejki boazeryjne oraz szkutnicze.

Sklejka dostępna na rynku różni się parametrami technicznymi. Występuje w różnych wersjach grubości, ilości warstw, wielkości, dzięki czemu można dobrać model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.