Podział rolet okiennych

Rolety to bardzo popularny na rynku produkt, który w zależności od typu może mieć różne zastosowania i spełniać wiele funkcji. Najważniejsze z nich to ochrona antywłamaniowa oraz osłona przed promieniami słonecznymi.

Rolety zewnętrzne mają właściwości antywłamaniowe. Są one wykonane z aluminium, co gwarantuje ich trwałość i wytrzymałość. Antykorozyjna powłoka jest ich dodatkowym atutem. Rolety można stosować zarówno na otwory okienne, jak i drzwi. Stanowią one kompleksowe rozwiązanie posiadające wiele zalet. Przede wszystkim zabezpieczają przez wizytami niepożądanych gości, włamywaczy. Ich sforsowanie jest nie lada wyzwaniem, zabrałoby dużo czasu i byłoby bardzo hałaśliwe. Rolety są więc skutecznym czynnikiem odstraszającym potencjalne zagrożenie. Pozwala mieszkańcom danego lokalu czuć się bezpiecznie we własnym domu o każdej porze dnia i nocy.

Rolety posiadają także własności izolacyjne przed innymi czynnikami z zewnątrz – takimi jak hałas, zimno, ciepło, nasłonecznienie. Chroniąc przed nadmiarem światła, rolety zaciemniają pomieszczenia. Są niezbędne, jeśli okna naszego mieszkania lub domu wychodzą na południe lub zachód, uniemożliwiając na przykład oglądanie telewizji lub odpoczynek po pracy. Rolety chronią także znajdujące się we wnętrzu meble, tapety, tapicerki przed wyblaknięciem lub zżółknięciem.

Dostępne na polskim rynku rolety prezentują wysoką jakość, i w niczym nie odbiegają od tych obecnych na światowych rynkach. Dzięki temu, że spełniają wiele funkcji naraz, rolety zewnętrzne są bardzo wszechstronne, i dlatego cieszą się renomą i są bardzo popularne. Na ich atrakcyjność wpływa też estetyka wykonania. Występują one w różnych wersjach kolorystycznych, nie szpecąc wyglądu fasady.

Innym rozwiązaniem na okna są rolety materiałowe, których zadanie jest mocno ograniczone. Chodzi głownie o ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Tego typu rolety stosuje się w domach prywatnych, a także w biurach. Kolor można dobrać do konkretnego wystroju wnętrza. Dzięki temu stają się one elementem dekoracyjnym, upiększając okno w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Mogą to być rolety tematyczne, z postaciami z bajek, inne dla dziewczynki, inne dla chłopca.

Z dostępnych na rynku rolet każdy konsument wybierze najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jeśli szuka tylko zabezpieczenia przed słońcem – wystarczą rolety materiałowe, jeśli zaś oczekuje kompleksowej ochrony akustycznej, zabezpieczenia przed zimnem i upałem, a przede wszystkim przed złodziejami – powinien zdecydować się na rolety zewnętrzne.