Wyroby pościelowe – puchowe i syntetyczne

Poduszki i kołdry kupujemy zbyt rzadko, nieczęsto też decydujemy się na ich czyszczenie, pranie, a nawet wietrzenie. Podobnie rzecz ma się z poszewkami na kołdrę i poduszkę oraz z prześcieradłem. Jest to poważny błąd, ze względu na to, że pościel nie tylko chłonie pot z naszego ciała, ale też podlega takiemu samemu zabrudzeniu, jak nasze ubrania, które często pierzemy. Dodatkowo w pościeli żyją roztocza kurzu domowego, których odchody są groźnym alergenem dla osób uczulonych. Dlatego ważne jest, by odpowiednio użytkować i pielęgnować pościel zarówno dziecięcą, jak i tę dla dorosłych, a jeśli ma już ponad 5 lat, najlepiej kupić nową.

Oferta sklepów tradycyjnych i stacjonarnych jest obecnie bardzo wszechstronna i każdy konsument znajdzie w niej produkt najlepszy dla siebie. Wśród wyrobów pościelowych możemy wyróżnić kołdry i poduszki syntetyczne i z naturalnym wsadem, a także między innymi gotowe komplety pościeli oraz tkaniny na pościel dziecięcą itd.

Kołdry i poduszki puchowe to produkt z najwyższej półki, a nawet luksusowy, jeśli do jego wypełnienia wykorzystano najlepszy gatunkowo puch. Są to wyroby niesamowicie ciepłe, miękkie, puszyste i bardzo przyjemne w użytkowaniu. Często są jednak za ciepłe na lato, chociaż w tej kategorii można spotkać kołdry o różnej grubości i przeznaczeniu. Dostępne są na przykład kołdry spięte z dwóch modeli, jednego cieńszego i drugiego grubszego. Te kołdry można stosować przez cały rok – połączone w zimie, a pojedyncze latem, wiosną i jesienią.

Jednak nie każdy gustuje w kołdrach i poduszkach puchowych lub ze względu na alergię na roztocza decyduje się na wyrób syntetyczny. Jest to dobre rozwiązanie również z przyczyn finansowych, kołdry syntetyczne są znacznie tańsze od puchowych, a ich wsad to przeważnie wytrzymałe włókna poliestrowe, nadające kołdrze czy poduszce sprężystości i miękkości.

Poduszki i kołdry syntetyczne mają właściwości antyalergiczne, nadają się doprania w pralce, w temperaturze 60 lub 90 stopni Celsjusza, co pozwala pozbyć się roztoczy (niższe temperatury im nie zagrażają). Dodatkowo poszycie z tkaniny nieprzepuszczającej tych niewidocznych gołym okiem pasożytów pozwala w miarę spokojnie spać alergikom.

Sklepy oferują duży wybór kołder i poduszek, ze zróżnicowanym wypełnieniem, powłoczką, pojedyncze lub podwójne – każdy więc znajdzie to, czego szuka.

Na szczególną uwagę zasługuje pościel dla dzieci ze względu na delikatną skórę maluchów. Wiele osób decyduje się na nawet na zakup odpowiedniej tkaniny i samodzielne uszycie pościeli. Jeśli chodzi o tkaniny na pościel dziecięcą, najlepszym wyborem jest wysokogatunkowa, hipoalergiczna bawełna, posiadająca niezbędne certyfikaty. Tkanina bawełniana oddycha, więc zapewnia najmłodszym spokojny sen, jest przyjemna w dotyku i, co najważniejsze, nie uczula.