Typy krzeseł

Krzesła mogą mieć różny design w zależności od swojego przeznaczenia. Krzesła biurowe najczęściej są obrotowe, krzesła do jadalni tapicerowane, gabinetowe z wysokimi skórzanymi oparciami. Producenci krzeseł wprowadzają na rynek coraz więcej modeli ? zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych na retro. Materiały wykorzystywane do produkcji są bardzo różne, poza tradycyjnym drewnem, sklejką powstają krzesła z tworzyw sztucznych, włókna szklanego itp.

Rynek się rozwija, a konsumenci mają w czym wybierać. Krzesła do domu najczęściej kupowane są razem ze stołem, co wymusza pewną konsekwencję i spójność charakteru tych elementów. Jednak coraz modniejsze staje się łączenie mebli pochodzących z innych stylistyk, po to by stworzyć niebanalne, jedyne w swoim rodzaju połączenie.

Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne, niezależnie czy są to krzesła konferencyjne, hokery czy krzesła biurowe. Trzeba więc sprawdzić komfort siedzenia w sklepie. Wygląd krzesła może być efektowny, ale jaki będzie z niego pożytek, jeśli będzie niewygodne.

W niektórych miejscach krzesła pełnią funkcję głównie reprezentacyjną i ozdobną. Są rzadko używane, więc można pokusić się o bardziej ekstrawaganckie modele, niespełniające warunków funkcjonalności.

Są także miejsca, gdzie komfort jest bezwzględnym warunkiem zakupu krzesła. Na przykład w salach konferencyjnych, gdzie zazwyczaj spędza się długie godziny, słuchając odczytów czy biorąc udział w szkoleniach.

Krzesła konferencyjne mogą być wyposażone w dodatkowe specjalistyczne funkcje ? na przykład składany pulpit, umożliwiający sporządzanie notatek.

Wybierając krzesła do wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę jakość wykonania, z czego zrobiony jest stelaż, oparcie, siedzisko i podłokietniki (jeśli są). Ważna jest również estetyka oraz styl mebla. Są krzesła tapicerowane tkaniną, naturalną lub sztuczną skórą. Oparcia mogą być wysokie lub niskie, wykonane z lakierowanej sklejki. Możliwości wyboru są bardzo duże.