Nowoczesne ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej

Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej zastępuje tradycyjne kotły czy piece, i jest elementem nowoczesnych systemów ogrzewania domu. W Polsce zima jest dosyć długa, i często bardzo mroźna, więc sprawne i wydajne ogrzewanie to bardzo istotna rzecz. Dzisiaj wiele się mówi o energooszczędnych rozwiązaniach w naszym domu. Dotyczy to wszystkich sprzętów AGD, żarówek itp.

Równie ważne jest także maksymalne wykorzystanie energii do ogrzewania naszego domu, tak by ciepło nigdzie nie uciekało.

Pompy ciepła są połączone z systemem grzewczym poprzez sterownik, w którym ustawia się żądaną temperaturę dla ogrzewania lub wody użytkowej. W ten sposób łatwo możemy kontrolować i zarządzać całym systemem grzewczym w naszym domu.

Do przygotowania ciepłej wody można także użyć gazowego przepływowego podgrzewacza.

Podgrzewacze gazowe mają wszechstronne zastosowania. Można je zamontować zarówno w domu i mieszkaniu, jak i w pomieszczeniu użytkowym. Ich zaletą jest oszczędność, jeśli chodzi o pobór gazu, który występuje tylko podczas pobierania ciepłej wody. Dzięki nowoczesnej konstrukcji podgrzewacze są bardzo wydajne i niezawodne. Urządzenie zasilane gazem jest tańsze od wykorzystania do tego celu energii elektrycznej.

Podgrzewacze gazowe wody użytkowej (nazywane także gazowymi piecykami łazienkowymi) są funkcjonalne i bardzo łatwe w obsłudze, a także przyjazne dla środowiska naturalnego. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz modeli przepływowych podgrzewaczy gazowych, więc nie ma problemu z dobraniem takiego o pożądanej mocy i innych parametrach pracy.

Jeśli chodzi o kotły, to możemy wybierać spośród urządzeń na paliwa stałe, drewno, węgiel, ekogroszek, olej czy gaz, a także wśród kotłów żeliwnych, stalowych, z palnikiem retortowym. Różnego rodzaju kotły są od dziesiątek lat wykorzystywane w ciepłownictwie np. mieszkaniowym, i dobrze spełniają swoją funkcję. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego modelu, rodzaju paliwa i mocy kotła do potrzeb konkretnego obiektu, jego powierzchni.

Obecnie istnieje możliwość zakupu kotła z dotacją z funduszu WFOŚiGW. Każdy, kto zamierza unowocześnić swoją kotłownię, może po spełnieniu określonych warunków skorzystać z nawet 50% dofinansowania. W ramach dotacji można zamienić tradycyjny kocioł na nowoczesny model z niską emisją spalin klasy 5. Pierwszym etapem jest złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu miasta lub gminy, następnie znalezienie dostawcy kotła, a po skończonej inwestycji zgłoszenie się po odbiór dotacji.

Dobrze dobrane kotły gazowe, gazowe piecyki łazienkowe lub pompy ciepła są podstawą sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego, zapewniającego dobrą jakość ogrzewania, czyli ciepło w naszym domu.