Zastosowania aluminium

Glin jest jednym z trzech, najpowszechniej występujących pierwiastków skorupy ziemskiej. W technicznej nomenklaturze częściej jest używana jego łacińska nazwa, czyli aluminium. W porównaniu z innymi metalami charakteryzuje się małą gęstością. Jest plastycznym metalem, jednak w stanie czystym jest kruchy i łamliwy. Mała gęstość i odporność na korozje sprawiają, że jest to materiał bardzo popularny. Stopy glinu z miedzią i magnezem, czyli tak zwane duraluminium jest używane do wytwarzania bogatej gamy produktów, od puszek na napoje, aż po elementy statków kosmicznych.

Konstrukcje aluminiowe są niezwykle lekkie i odporne na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że materiał ten jest bardzo często wykorzystywany w budownictwie. Aluminium jest wykorzystywane do produkcji systemów okiennych, systemów roletowych, bram, krat, parapetów, balustrad, konstrukcji antywłamaniowych oraz różnego rodzaju altan, wiat i ogrodów zimowych. Naturalne cechy wytrzymałościowe stopów aluminium są wzmacniane poprzez odpowiednie profile, z których wykonuje się konkretne elementy.

Ogrody zimowe wykonane z konstrukcji aluminiowych są niezwykle trwałe i charakteryzują się dużym współczynnikiem izolacyjności. Łatwość kształtowania poszczególnych elementów daje dużą swobodę projektantom, którzy potrafią wyczarować niemal dowolne konstrukcje aluminiowe. Ogrody zimowe, wiaty i inne tego typu konstrukcje z aluminium są niezwykle funkcjonalne. Łatwość budowania sprawia, że konstrukcje aluminiowe są popularniejsze niż systemy łączące stal z tworzywami sztucznymi lub drewnem.