Design wnętrza

lampa nowoczesnaDesign wnętrza to hasło robiące w ostatnim czasie furorę. W internecie jest bardzo duża ilość sklepów oferujących różnego rodzaju meble designerskie, dodatki, ozdoby, dekoracje. Design jest pojęciem związanym z wzornictwem przemysłowym, architekturą i projektowaniem wnętrz.

Istotą designu rozumianego jako wzornictwo przemysłowe jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań dla domu, które spełniają wygórowane normy użyteczności oraz estetyki. Idealny produkt designu jest połączeniem funkcjonalności i efektownego wyglądu.

Designerskie mogą być meble wypoczynkowe, lampa, bateria łazienkowa, zastawa stołowa i inne elementy wyposażenia wnętrz.

W zakresie mebli design ma najwięcej do powiedzenia. Szczególną popularnością wśród projektantów cieszą się meble wielofunkcyjne, które można różnie zestawiać, a nawet przerabiać dzięki temu, że są złożone z wielu elementów. Największym atutem designu jest efekt niespodzianki, nietypowe zaskakujące połączenie, nowe spojrzenie na zwyczajną z pozoru rzecz.

Oczywiście niektóre propozycje projektantów są zbyt ekstrawaganckie, by można było je zastosować w codziennym życiu, pozostają interesującym gadżetem i ciekawostką. Niektóre rozwiązania jednak sprawiają wrażenie bardzo przemyślanych i gotowych do masowej produkcji.

Jeśli chodzi o pojęcie designu wnętrza, chodzi tu o całościowy wygląd aranżacji, wystrój wnętrza, wybór dodatków i dekoracji. Musi on mieć spójny i wyrazisty charakter.

Więc jeśli wybieramy styl nowoczesny, meble powinny mieć proste linie, bez zbędnych ozdobników. Można oczywiście zaszaleć z kolorystyką, wybierając żywe odważne kolory, kontrastowe zestawienia. Bardzo modne jest wykorzystywanie elementów szklanych oraz stalowych w nowoczesnych wnętrzach ? mogą to być na przykład stoły ze szklanym blatem, do tego ledowe oświetlenie i rolety panelowe do okna.

W przypadku wnętrz klasycznych dobrze sprawdzą się na przykład meble z rattanu, stylowe dębowe komody i stoliki, a także bogato zdobione grube zasłony, efektownie upięte. Do tego duże lustro w drewnianej lub złotej ramie, i efekt murowany.

Jak widać design i design wnętrza to dwie różne rzeczy. Jeśli chcemy, by nasze wnętrze było niebanalne, możemy pokusić się o jakiś designerski dodatek (szczególnie że ceny takich drobiazgów są dosyć wysokie), jeśli natomiast marzy nam się wnętrze w jednorodnym ciekawym stylu, musimy zadbać o design wnętrza.