Ochrona zdrowia w zakładach pracy

Ochrona oczu bywa zbawienna przy pracach z toksycznymi substancjami chemicznymi, a także promieniowaniem ultrafioletowych lub elementami odpryskującymi. Niebezpieczeństwo może również stanowić niska temperatura i prąd. Ochronę oczu zapewniają bardzo szczelne okulary.

Jeśli chodzi o ochronę dróg oddechowych, najczęściej stosowane są rozmaite maseczki do ochrony. Są to maski na całą twarz, albo półmaski. Celem tego typu maski jest zabezpieczenie przed pyłem przeróżnego pochodzenia, a także przed substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia i chemikaliami. Jedne maski są jednorazowego użytku, inne natomiast wielorazowe. Maski muszą spełniać ustalone prawem normy bezpieczeństwa. Producenci odzieży ochronnej są pod stałą kontrolą właściwych służb. Maski wraz z przydatnymi pochłaniaczami składają się na sprawny układ ochrony całych dróg oddechowych. Pochłaniacze blokują dojście do płuc niebezpiecznych substancji.

Natomiast ochronę głowy zapewniają specjalne hełmy, zabezpieczające przed urazem głowy, które nierzadko zdarzają się na budowie. Często w takich miejscach wykorzystuje się także pasy amortyzujące.

Ochrona oczu i dróg oddechowych przebiega z użyciem współczesnych technologii. Odznaczają się wysoką efektywnością i nie jednemu pracownikowi rozlicznych zakładów pracy uratowały życie.

Każdy zakład pracy, w którym panują ciężkie warunki pracy musi mieć na stanie odzież ochronną, ochronne uniformy z impregnowanych tkanin, specjalne ochraniacze, okulary ochronne, półmaski zasłaniające twarz, rękawice ochronne, żaroodporne obuwie.

Odzież ochronna nie tylko ochrania, ale też daje pracującemu uczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo istotne i ma kolosalne znaczenie dla jego pracy. Odzież ochronna musi być dla pracownika wygodna. W żaden sposób nie powinna utrudniać jego ruchów.