Proces powstawania sklejki

Powszechnie znany materiał, czyli sklejka – to materiał uzyskiwany z rozmaitych gatunków drewna, na który składa się nieparzysta liczba cieniutkich warstw drewna. Używa się jej w wielu branżach przemysłu ? między innymi w budownictwie (np. do konstrukcji ścian działowych, na okładziny podłóg czy ścian oraz sufitów), meblarstwie (ze sklejki wytwarzane są na przykład elementy krzeseł oraz foteli – oparcia, podłokietniki, nogi itd.), w przemyśle stoczniowym, szkutnictwie i wielu innych dziedzinach gospodarki.

Drewno poddawane jest wielu zabiegom, które mają doprowadzić do powstania trwałej sklejki. Następujące po sobie etapy zawierają między innymi: obróbkę w wysokiej temperaturze, oczyszczanie z łyka, skrawanie, a następnie łączenie taśm, suszenie, klejenie, prasowanie. Finalnym etapem wytwarzania sklejki jest szlifowanie. Sklejka jest ciągle używana w meblarstwie. Możliwości wykorzystania sklejki są bardzo szerokie i różnorodne – z uwagi na jej giętkość. Sklejka jest również bardzo trwała, a jej charakterystyczną zaletą jest niezniszczalność, i zachowanie idealnych parametrów przez długi czas. Na rynku jest dużo rodzajów sklejki wykonanej z gatunków europejskich oraz egzotycznych. Mogą to być między innymi sklejki liściaste oraz iglaste.

Ze sklejki można wykonać ozdobne pudełko, podest, okładzinę ściany, element sprzętu sportowego, tablicę informacyjną i wiele więcej.