Kredyty hipoteczne w Polsce

W Polsce kredyty hipoteczne są ciągle popularne, chociaż według ostatnich badań do niedawna wysoki poziom zainteresowania tego rodzaju kredytami nieznacznie się skurczył.

Zauważono także, że wzrosła liczba kredytów hipotecznych, gdzie okres spłaty zobowiązania wynosi do 25 lat. Wcześniej najchętniej zaciągane były kredyty na bardzo długi okres, nierzadko przekraczający 30 lat. Powodem może być tutaj na przykład obniżenie cen nieruchomości w ostatnim czasie, czy też restrykcyjne podejście banków do klientów.

Oczywiście 25 lat to i tak bardzo długi okres spłaty, trzeba się liczyć z tym, że kredyt hipoteczny będzie spłacało do starości, a w razie śmierci, zobowiązania przejdą na dzieci lub innych krewnych. Niestety kwoty, za które kupowane są domy czy mieszkania nie są w zasięgu większości obywateli. Dlatego zaciągnięcie kredytu bankowego to zazwyczaj jedyne wyjście. Innym powodem korzystania z tej formy finansowania jest niechęć do wydawania sporej sumy pieniędzy, nawet jeśli się je ma na koncie. Wiele osób zamożnych korzysta z kredytów, bo mogą sobie na nie pozwolić, spłata comiesięcznej raty nie stanowi dla nich problemu, a wolą pozostawić sobie zabezpieczenie w postaci gotówki na koncie.

Banki przekazują kwotę od razu na kontu sprzedającego nieruchomość, tak że zaciągający nie ma z nimi żadnego kontaktu. Podstawą jest oczywiście umowa kupna-sprzedaży sporządzona u notariusza.

Ponieważ oferta banków jest bardzo zróżnicowana, przed podjęciem decyzji trzeba się dobrze zastanowić i porównać wiele opcji, wybierając najlepszą dla siebie. Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który znając nasze potrzeby i oczekiwania oraz ograniczenia, może zaproponować korzystne rozwiązania.

Ważna jest nie tylko miesięczna rata kredytu, ale także okres spłaty zobowiązania, wysokość oprocentowania, prowizji itd.