Elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego

pachołek drogowyJednym z pierwszych elementów drogowego wyposażenia, z którym stykają się kierowcy, są pachołki drogowe. Każdemu, świeżo upieczonemu kierowcy kojarzą się one z godzinami spędzonymi na placu manewrowym podczas żmudnych ćwiczeń. Niezależnie od pomocy przy opanowywaniu technik manewrowania pojazdem, pachołki można spotkać na wielu drogach w całym kraju. Towarzyszą robotom drogowym, remontom drogowym oraz pracom konserwacyjnym. Oczywiście elementy używane do zastosowań remontowych są znacznie prostsze w konstrukcji niż samoprostujące się, gumowe pachołki szkoleniowe.

Podczas prac remontowych najczęściej stosowane są fluorescencyjne pachołki drogowe. Używa się ich do wytyczania nowych, tymczasowych przebiegów jezdni lub rozdzielenia różnych kierunków ruchu. Odpowiednio ustawione pachołki mogą wyznaczać skosy, występujące przy zwężeniach jezdni oraz zabezpieczać fragmenty drogi, które wyłączone są z ruchu pojazdów ze względu na prowadzone roboty drogowe. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu drogi, kierowcy mogą bezpiecznie pokonać remontowane odcinki dróg.

W zależności od potrzeb można wybrać pachołki drogowe o odpowiedniej wysokości. Do powszechnego stosowania zazwyczaj używa się pachołków o wysokości 30, 50 lub 70 centymetrów. Wszystko zależy od tego, do czego mają być one użyte. Najczęściej wykonuje się je z ekonomicznego tworzywa sztucznego, jakim jest polichlorek winylu. Dzięki temu pachołki są lekkie, elastyczne i łatwe w transporcie. Jednocześnie są bezpieczne dla użytkowników dróg. Najechanie na nie, nawet przy dużych prędkościach, nie powoduje uszkodzenia pojazdu.