Sztukateria

Wiele lat temu synonimem luksusu były nie tylko drogie, eleganckie meble, ale też ozdoby na ścianach i sufitach, które wzbogacały wnętrza, upodabniając je do komnat pałacowych. Dziś dostępne są w sklepach elementy ozdobne, które pozwalają na osiągnięcie niebanalnych rozwiązań, zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i ultranowoczesnych. Sztukateria może podkreślać charakter pomieszczenia i nadawać mu styl, a jednocześnie zakrywać niedoskonałości powstałe w trakcie budowy domu i rozmaitych prac wykończeniowych.

Wiele osób decyduje się na sztukaterię zewnętrzną, która czyni bryłę domu atrakcyjniejszą. Często spotykamy elementy ozdobne, umieszczone wokół okien i drzwi, a także dekorujące kanty domu. Dobrze pokryte tynkiem czy też farbą, sprawiają wrażenie naturalnych wykończeń, dodając całości niepowtarzalnego uroku. Są wykonane z bardzo trwałych materiałów, a więc charakteryzuje je odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Skutecznie zakrywają kasety z roletami zewnętrznymi, a umieszczone w miejscach, w których może dojść do pęknięć tynku, zabezpieczają go przed uszkodzeniem.

Właściwie dobrana sztukateria poprawia wygląd budynku i zdobi wnętrza. Nie można jednak przesadzić z ilością elementów ozdobnych, bo zamiast oczekiwanego efektu osiągniemy jedynie świadectwo naszego braku gustu. Decydując się na ozdobienie sufitu, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie będzie ładnie wyglądało tylko w bardzo wysokim pomieszczeniu. Ściany również trzeba ozdabiać bardzo ostrożnie, uwzględniając oświetlenie i meble, które znajdą się w danym wnętrzu. Należy pamiętać, że zbyt duże zagęszczenie dekoracyjnych elementów będzie wprowadzało chaos i powodowało rozdrażnienie.