Jak sprawić by nasz dom był piękny i widoczny z daleka?

Budowanie domu wymaga wielu decyzji, które warunkują jego funkcjonalność, trwałość i wygląd. Z reguły najtrudniejszym wyborem, jakiego dokonujemy jest dopasowanie do kształtu, stylu i koloru dachu tynku elewacyjnego. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od wybranej struktury, barwy i odcienia będzie zależał końcowy efekt domu. Poszukując odpowiedniego tynku, warto jednak zwrócić przede wszystkim uwagę na jego trwałość, za którą odpowiada wiele czynników.

Tynki elewacyjne są narażone na dużą amplitudę temperatur oraz zanieczyszczenia, jakie niosą ze sobą powietrze, spaliny i rozmaite opady. Powinny być odporne na uderzenia i łatwo poddawać się czyszczeniu. Za najodporniejszy na uszkodzenia uważany jest tynk akrylowy, najgorzej pod tym względem wypada tynk mineralny. Niestety tynk akrylowy słabo znosi intensywne promienie słoneczne oraz silne mrozy. Daleko w tyle za innymi tynkami pozostaje też w kwestii odporności na zabrudzenia. W strefie o natężonym ruchu samochodowym warto się pokusić o tynki silikonowe, które przyjmą zdecydowanie mniej brudu od pozostałych.

Niezwykle istotna jest faktura, jaką posiadają tynki elewacyjne. Najczęściej stosowany jest baranek oraz kornik. Gładkie powierzchnie elewacji nie sprawdzają się zbyt dobrze. Łatwiej pękają i bardziej są na nich widoczne wszelkie zanieczyszczenia. Liczy się również kolor wybranego przez nas tynku. Im będzie jaśniejszy, tym dłużej będziemy mogli się nim cieszyć. Ciemne tynki szybciej się nagrzewają, co powoduje pękanie i blaknięcie koloru. Zanim więc podejmiemy właściwą decyzję powinniśmy krytycznym okiem spojrzeć na okolicę, w której stanie nasz dom.