Artykuły dla plastyków

Artykuły dla plastyków

Rynek artykułów dla plastyków jest bardzo bogaty. Laik nie ma pojęcia, jak wiele materiałów i akcesoriów potrzebuje artysta by namalować obraz, wykonać rysunek czy grafikę. Wybór tych materiałów jest ogromny. Samych rodzajów i typów farb jest bardzo wiele. Są to na przykład farby olejne, farby wodne, akrylowe, akwarele, farby graficzne, pasty pozłotnicze, farby konserwatorskie itp.

Farby olejne

Farby olejne to podstawowy artykuł w warsztacie artysty plastyka czy malarza. Profesjonalne farby artystyczne można kupić w specjalnych sklepach ? zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Cechą znamienną profesjonalnych farb artystycznych jest
– mocne nasycenie barw,
– zastosowanie wysokiej klasy pigmentów,
– duża koncentracja pigmentu,
– ogromna paleta kolorów do wykorzystania,
– duża moc krycia oraz wszechstronność zastosowań.

Dla artystów ważnym czynnikiem jest także trwałość, łatwość mieszania kolorów, prostota nakładania na płótno lub inne podłoże. Dobrej jakości farby olejne mogą być nakładane zarówno pędzlem (cieńsza warstwa), jak i specjalną szpachelką (grubsza warstwa farby).

Farby dla artystów powinny wolno schnąć, aby artysta mógł na nich przez jakiś czas po nałożeniu pracować ? w ten sposób udoskonalając swoje dzieło, i realizując swoją wizję artystyczną. Farby olejne składają się z pigmentu oraz spoiwa, którym najczęściej jest płynny tłuszcz w postaci szybkoschnącego oleju lnianego.

Terpentyna balsamiczna

Jednym z niezbędnych artykułów przy malowaniu farbami olejnymi jest terpentyna balsamiczna. Służy ona do ich rozrzedzania, jak również do czyszczenia pędzli i innych narzędzi po malowaniu. Terpentyna to tradycyjny rozpuszczalnik roślinny, który mimo ze jest przezroczysty, może zmatowić odcień farby olejnej. Jest to rodzaj wysięku żywicznego, który powstaje po nacięciu kory rozmaitych rodzajów sosen.

Zawód artysty jest bardzo wymagający, ale jeśli chodzi o materiały i narzędzia malarskie, to artyści nie mogą narzekać. Ogromny wybór farb, pędzli, zagruntowanych płócien i innych artykułów dla plastyków pozwala rozwijać swoje pasje i realizować artystyczne wizje.