Spawarki TIG

Spawarki TIG to innowacyjne urządzenia służące do spawania różnych elementów. Spawanie to skomplikowany proces, który polega na roztopieniu ich powierzchni stycznych, a następnie trwałym połączeniu. Do spawania wykorzystywane są też dodatkowe materiały, pełniące rolę spoiwa. W ramach spawania można wyróżnić na przykład spawanie elektryczne czy spawanie gazowe. Rozpowszechnione jest spawanie metodą MIG, MAG, MIG MAG, TIG, MMA. Każda z nich ma swoją specyfikę i zastosowania. Specyfiką spawarek TIG jest wytworzenie łuku elektrycznego przy współudziale elektrody wolframowej ? w tzw. osłonie gazu obojętnego.

Spawarki TIG charakteryzuje funkcjonalność oraz długa żywotność. Metodą TIG spawa się najczęściej stale nierdzewne, stale wysokostopowe, jak również aluminium i inne stopy. Wśród spawarek TIG znajdują się nowoczesne spawarki do aluminium.

Jeśli chodzi o spawarki MIG MAG, wykorzystuje się je często do spawania stali konstrukcyjnych, kotłowych, okrętowych i innych.

W wielu przypadkach spawania konieczne jest zastosowanie materiałów spawalniczych, pełniących rolę spoiw. Podczas spawania, ulegają one całkowitemu stopieniu, by następnie zastygnąć i stworzyć doskonałą, czystą i trwałą spoinę. Jednym z najważniejszych materiałów spawalniczych jest drut spawalniczy ESAB, a także elektroda wolframowa i elektroda otulona. Jeśli chodzi o jakość spoiny w spawaniu elektrycznym, to zależy ona od wielu czynników ? między innymi od zastosowanego materiału spawalniczego, a także od stabilności prądu. Jego natężenie trzeba dostosować do grubości materiału, który jest spawany. Należy także wziąć pod uwagę średnicę elektrody. Zaletą drutu spawalniczego ESAB jest jego wszechstronność, i możliwość zastosowania w spawaniu zarówno metodą TIG, jak i MIG MAG.

Nowoczesne spawarki TIG i inne spawarki inwertorowe są bardzo zaawansowane technologicznie, i mają szereg zastosowań w przemyśle, przyczyniając się do jego automatyzacji oraz poprawiając wydajność produkcji.