Kosy i wertykulatory oraz kosiarki.

Kosy, grabie, sekatory to sprzęt będący w użytku każdego specjalisty zajmującego się zawodowo pielęgnacją i budową ogrodów, a także amatorów, którzy pracują we własnym ogrodzie, by był on piękny przez cały rok.

Celem stosowania wyspecjalizowanych urządzeń, takich jak na przykład wertykulatory jest utrzymanie ogrodu w doskonałej formie przez cały rok. Ogród jest przestrzenią, o którą trzeba dbać na okrągło, by zapewnić mu właściwy rozwój. Najwięcej dzieje się w ogrodzie w okresie wiosennym, kiedy trzeba sadzić rośliny, przycinać pędy, przekopać ziemię itd., oraz jesienią, kiedy wiele roślin trzeba usunąć, przygotować do przezimowania, wygrabić liście, uporządkować przestrzeń ogrodu.

Na wiosnę wykonuje się jednak najwięcej prac, a szczególnej uwagi wymagają trawniki, które przeważnie stanowią dużą część ogrodu. W celu poprawy jakości i wyglądu trawnika trzeba raz w roku zastosować tzw. wertykulację, używając do tego narzędzia o wdzięcznej nazwie wertykulatory.

Każdy doświadczony ogrodnik robił to dziesiątki razy. Za pomocą wertykulatora usuwa się zniszczone elementy trawnika, w ten sposób go odświeżając. Urządzenie to jest wyposażone w długie ostrza, które głęboko wchodzą w ziemię, poprawiają jej strukturę, zapewniając szerszy dostęp do korzeni składników mineralnych, które znajdują się na przykład w nawozach, którymi podlewamy ogród. Dzięki zastosowaniu wertykulatora ziemia jest bardziej przepuszczalna, a trawnik wygląda po prostu lepiej, bo jest lepiej odżywiony.

Kiedy trawnik już podrośnie, konieczne jest natomiast użycie kosy lub kosiarki, która dokładnie przytnie trawnik na żądaną wysokość. W zależności od tego, jaką funkcję ma spełniać trawnik oraz gdzie się znajduje – na boisku, w parku miejskim, czy w ogrodzie przydomowym trawnik może mieć zróżnicowaną wysokość. Określają to specjalne normy i zasady stosowane powszechnie w ogrodnictwie.

Trawniki miejskie są bardzo reprezentatywne, i do ich pielęgnacji zatrudnia się specjalistów, natomiast we własnym ogrodzie można wiele prac wykonać samemu.