Okleiny naturalne oraz okleiny modyfikowane.

Okleiny naturalne mają piękny niepowtarzalny wzór, który nadaje meblom i wnętrzu indywidualny charakter. Okleiny naturalne, zwane również fornirem, powstają w wyniku skrawania bali z drewna. Są to cieniutkie płaty drewna, którym mają zastosowanie w meblarstwie i produkcji stolarki drzwiowej i okiennej. Meble wykonane z fornirowanych płyt są niezwykle eleganckie i okazałe. Okleiny naturalne wykonuje się z przeróżnych gatunków drewna ? zarówno polskich, europejskich, jak i egzotycznych. Może to być buk, klon, orzech amerykański, brzoza, teak, wenge, zebrano, jatoba, palisander.

Okleiny są doskonałym sposobem wykończenia mebli do salonu, sypialni, pokoju dziecinnego, a nawet kuchni i łazienki. Nowoczesne metody klejenia dają bardzo dobre rezultaty, okleiny pozostają na swoim miejscu nawet w pomieszczeniach, gdzie jest duży poziom wilgotności.

Alternatywą dla oklein naturalnych są okleiny modyfikowane, które charakteryzują się jednolitą kolorystyką oraz powtarzalnością wzoru. Jeśli ktoś nie lubi naturalnego rysunku drewna, w którym mogą się znaleźć jakieś defekty, (a poza tym nie można uzyskać dwóch identycznych oklein), powinien zdecydować się na okleiny modyfikowane.

Okleiny modyfikowane sprawdzają się najlepiej w dużych inwestycjach, gdzie ważny jest stały rozmiar, kolorystyka, rysunek drewna, a także stały wysoki poziom produktu. Okleina modyfikowana również wykonywana jest z naturalnego drewna (w 98%), tyle że najczęściej z gatunków występujących pospolicie. Oprócz samego płata drewna w okleinie modyfikowanej występuje klej, barwnik oraz dodatki łączące, środki zmiękczające, wypełniacze.

Okleiny modyfikowane są bardziej odporne na zginanie od oklein naturalnych, a jednocześnie zachowuje wiele cech takich jak izolacyjność czy ochrona przed ciepłem. Pozbawione są sęków, przebarwień, dziur zrobionych przez korniki, uszkodzeń i defektów natury. Dzisiejsze technologie barwienia dają duże możliwości uzyskania artystycznych efektów, co z kolei przekłada się na wygląd i estetykę mebli, drzwi itd.

Fornirowanie płyt to usługa, z której korzysta wielu producentów mebli, doceniając wysoką jakość oklein naturalnych i modyfikowanych, które mają bogate zastosowania w ich branży.