Rodzaje i zalety domowego przetwórstwa

Domowe przetwory to jedna z naszych polskich specjalności. Nasze babcie przygotowywały przepyszne dżemy, konfitury, kompoty, kiszonki i inne zaprawy. I choć ta tradycja nie jest obecna w każdym domu, to obecnie powraca moda na domowe przetwórstwo. Wyroby własnej roboty charakteryzują się nie tylko doskonałym smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i witamin, których często brakuje w produktach kupowanych w sklepie.

Zdrowie na zimę

Najważniejszym atutem domowych przetworów jest pewny skład. Przygotowując samodzielnie sok czy kiszonkę, doskonale wiemy, co jest w środku. Żadnych zbędnych dodatków, polepszaczy smaku, konserwantów i innych składników, które mogłyby nam zaszkodzić. Dodatkowo, robiąc własne przetwory wybieramy dojrzałe, zdrowe i dorodne owoce i warzywa, a kupując w sklepie gotowy produkt nie mamy już tej pewności. Te walory docenią zwłaszcza osoby cierpiące z powodu różnych alergii pokarmowych czy chorób układu pokarmowego. Również w przypadku dzieci warto zwracać szczególną uwagę na to, czym je karmimy, bo nadmiar konserwantów może prowadzić do powstawania alergii pokarmowych.

Oszczędność

Kiszenie, zalewanie octem, pasteryzacja pozwalają skutecznie przedłużyć trwałość jedzenia, a także cieszyć się nimi przez cały rok, nie tylko w trakcie sezonu. Dzięki domowemu przetwórstwu można też sporo zaoszczędzić. Na warzywa i owoce kupione w sezonie wydamy znacznie mniej niż na gotowe dżemy czy soki.

Oprócz tradycyjnych ogórków kiszonych czy dżemów i kompotów przygotowywanych przez nasze babcie, możemy wykonać znacznie więcej ciekawych przetworów, wykorzystując do tego nie tylko warzywa i owoce, ale także grzyby, kwiaty dzikiego bzu czy pędy sosny.

Domowe alkohole

Nie można zapominać także o innej dziedzinie domowego przetwórstwa, jaką jest produkcja alkoholi. Z dostępnych na rynku owoców, warzyw, orzechów, ziół, a nawet kawy, jarzębiny czy czekolady można przygotować wyjątkowe trunki o niezwykłym smakach i aromatach. Do ich przygotowania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i akcesoria, takie jak destylatory, pojemniki fermentacyjne, filtry, balony czy korki, które można nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych.