Zastosowania przyssawek

Przyssawki to akcesoria wykonane z tworzywa sztucznego o wielu specjalistycznych zastosowaniach. Jednym z nich jest przenoszenie różnego rodzaju ładunków, zwłaszcza delikatnych i kruchych, tak by podczas transportu nie uległy uszkodzeniu. Dotyczy to między innymi okien, dużych tafli szklanych, luster itp. Ważne, aby powierzchnia szklana była wcześniej przygotowana do transportu, tzn. dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Specjalne przyssawki mogą także być wykorzystywane do przenoszenia innych obiektów i ładunków o powierzchni porowatej, metalowych i drewnianych. Dzięki temu z łatwością transportowane są np. meble, płyty wiórowe czy drewniane bale.

W naszym codziennym życiu często mamy do czynienia z małymi przyssawkami, służącymi do mocowania różnych lekkich elementów na płytkach, szybach, lustrach. Przyssawki występują w wielu akcesoriach łazienkowych, dzięki dobrej przyczepności stosuje się je np. w podajnikach na mydło, półkach, wieszakach itp. Dzięki ich zastosowaniu możemy zmieniać położenie tych akcesoriów w razie potrzeby, a dodatkowo nie ma potrzeby wiercenia dziur i niszczenia powierzchni płytek. Przyssawki są też elementem łazienkowych zabawek dla dzieci, które przytwierdza się zazwyczaj do wanny. Są również elementem mat antypoślizgowych umieszczanych na dnie wanny lub kabiny prysznicowej. Jak widać te akcesoria świetnie radzą sobie w wilgotnym otoczeniu, nie tracąc swoich właściwości.

Przyssawką możemy przytwierdzić różne drobne przedmioty na szybie samochodu, na przykład proporczyk ukochanej drużyny lub osłony przeciwsłoneczne dla dzieci z ich ulubionymi postaciami z bajek. Ich najważniejszym atutem jest połączenie dobrej przyczepności z możliwością łatwego usunięcia, zmiany położenia. Nie musimy używać kleju i uszkadzać szyby, do której przyczepiamy flagę czy osłonę. W razie potrzeby jednym ruchem po prostu usuwamy dany element.

Tak więc te niepozorne akcesoria mają szereg zastosowań w codziennym życiu, a także w przemyśle i w transporcie.