Jak wybierać węgiel w sklepach?

Węgiel jest materiałem opałowym bardzo popularnym w naszym kraju. Wynika to oczywiście z naszych długoletnich tradycji wydobycia oraz bogatych złóż tego surowca. Węgiel można obecnie nabyć zarówno w wyspecjalizowanych punktach handlowych, jak i marketach budowlanych, a także w sklepach internetowych. Wybór we wszystkich tych miejscach jest bardzo duży, trzeba więc wiedzieć, czym kierować się przy kupnie surowca.

Każdy skład, a także sklep internetowy z węglem posiada szeroką ofertę węgla o zróżnicowanych parametrach grzewczych. Wszyscy, którzy ogrzewają swoje domy węglem co roku stają przed dylematem, jaki węgiel kupić, który z dostępnych rodzajów będzie najlepszy. Chodzi o to, by nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców, dobrać najbardziej opłacalny opał i najbardziej odpowiedni dla kotła, który posiadamy.

Najważniejszym parametrem węgla nie jest jego cena, ale wartość opałowa, zwana także jego kalorycznością. Istotny jest stosunek ceny do wartości opałowej, aby wybrać ten węgiel, który zagwarantuje nam jak najwięcej ciepła za umiarkowaną cenę. Co ciekawe, węgiel powinno się dobierać nie tylko dopasowując go do posiadanego modelu kotła, ale także pod kątem temperatury na zewnątrz. W warunkach zimowych najlepiej sprawdzi się wysokokaloryczny węgiel, zaś przy dodatnich temperaturach ekonomiczniejsze jest korzystanie z węgla o niższej kaloryczności.

W składach oraz sklepach internetowych z węglem z pewnością znaleźć można węgiel o różnym sortymencie, czyli wielkości ziarna. Są to więc: pył, miał, groszek, orzech i kostka. Każdy z nich ma swoje specjalistyczne zastosowania, ale zasada jest taka, że im grubsze ziarno, tym droższy węgiel droższy i lepiej sprawdzający się w domowych kotłach. Wyjątek stanowi tu ekogroszek, który z uwagi na szerokie zastosowania w coraz popularniejszych niemal bezobsługowych kotłach z podajnikiem jest najdroższy.

Węgiel w sklepach internetowych zazwyczaj jest pakowany w duże worki, dzięki czemu łatwo go przewozić, przechowywać w kotłowni, a także zachować względny porządek. Każdy szanujący się sklep z węglem zatrudnia fachowców, którzy są w stanie udzielić klientowi pomocnej rady, jaki węgiel wybrać.